На неотдавнашна среща министрите на финансите и управителите на централните банки на страните от Г-20 говориха за необходимостта от трансгранично сътрудничество и регулиране на стабилните монети.
Правителствените фигури от държавите от Г-20 заявиха, че е необходимо трансгранично сътрудничество и регулиране на стабилните монети.
Срещата на Г-20 се проведе в Индонезия на 15-16 юли и ръководителите на централните банки и финансовите министри повториха необходимостта от сътрудничество – нещо, което се превърна в основна тема за разговор през последните месеци.
На срещата бяха разгледани теми, свързани с настоящия геополитически климат, включително последиците от пандемията, войната в Украйна, проблемите с веригата за доставки на храни и енергия, и високите нива на инфлация. Що се отнася до трансграничното сътрудничество и регулирането на стабилните монети, в публичните изявления се казваше следното,
„Всички страни подкрепят засилването на координацията при прилагането на съответните международни стандарти, като се съсредоточават върху предотвратяването на трансгранични разливи и поддържането на глобалната финансова стабилност. Всички страни подкрепят непрекъснатото прилагане на „Пътната карта на Г-20 за трансграничните плащания“, съгласяват се да засилят трансграничната координация и да упражняват строг надзор върху различните видове криптоактиви, като например стабилните монети.„
Сред присъстващите на срещата беше И Ган, президент на Китайската народна банка, който заяви, че Китай ще участва активно в трансформиращата се рамка на финансовата политика. Китай се стреми да превърне собствената си дигитална валута на централната банка, дигиталния юан, в ключова част от икономиката си.
Ган също така заяви, че икономиката на страната е изправена пред определен низходящ икономически натиск. През второто тримесечие на 2022 г. Китай отбеляза своя бавен икономически растеж от едно тримесечие, като нарасна с 0.4%. Подобно на много други държави, тя също се бори с последиците от пандемията.
Пазарът на криптовалути вече е навлязъл в мейнстрийма, като както инвеститорите на дребно, така и финансовите институции проявяват голям интерес към този клас активи. Някои държави, като Салвадор и Централноафриканската република, дори са го включили в икономиките си.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Възходът на Етериум (ETH) е съмнителен, твърди Питър Бранд
Нарастващото влияние на криптовалутите подтикна законодателите към бързи действия. Стабилните монети и стартирането на CBDC се превърнаха в ключови части от дневния ред. Много официални лица, включително тези от Министерството на финансите на САЩ, се изказаха по този въпрос.
Управителят на австралийската централна банка Филип Лоу дори стигна дотам, че заяви, че предпочита регулираните частни токени пред CBDC. Това не е позицията, която заемат повечето управители на централни банки, като неотдавнашно проучване на Банката за международни разплащания показа, че 90% от централните банки обмислят CBDC.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.
Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл намекна, че американските банки може скоро да проявят повече гъвкавост, когато става въпрос за работа с дигитални активи – забележителна промяна от предпазливия подход, поддържан от регулаторите през последните години.
Притесненията относно неконтролираното влияние във Вашингтон предизвикаха нов законодателен натиск за затягане на етичните правила за федерални съветници на непълно работно време по повод връзки с мощни корпорации.
Ню Йорк може скоро да позволи на жителите си да използват дигитални активи като Биткойн и Етериум, за да плащат задълженията си към щата.