FTX, крипто борсата, която фалира през ноември, е завела съдебен иск срещу основателя си Сам Банкман-Фрийд и трима бивши ръководители, като иска обезщетение в размер на $1 милиард.
Банкман-Фрийд беше арестуван на Бахамите през декември по обвинения в присвояване и беше екстрадиран в САЩ. Той не се призна за виновен по обвиненията в измама, заговор за нарушаване на законите за финансиране на кампании и подкупване на китайските власти.
Настоящият изпълнителен екип на FTX, начело с новия главен изпълнителен директор Джон Рей, застава зад съдебния иск. Правните действия имат за цел да се отменят няколко транзакции, включително награди, покупки на имоти и парични преводи, съгласно разпоредбите на американското законодателство за несъстоятелност.
Рей смята, че тези активи по право принадлежат на кредиторите на компанията, включително на отделните клиенти, които са загубили достъп до активите си по време на спирането на тегленията. Съобщенията сочат, че активите на инвеститорите са на стойност около $1 милиард.
В иска като основни обвиняеми са посочени Банкман-Фрийд, както и съоснователят и бивш главен технически директор Гари Уанг. Освен това като бенефициенти на предполагаемите незаконни трансфери са посочени Нишад Сингх, бивш директор по инженерните въпроси на FTX, и Каролин Елисън, бивш главен изпълнителен директор на Alameda Research, търговска компания, свързана с FTX.
Струва си да се отбележи, че Елисън, Уанг и Сингх се признаха за виновни по обвинения в измама в несвързани наказателни дела, във връзка с фалита на FTX миналата година.
Банкман-Фрийд е изправен пред потенциално лишаване от свобода за десетилетия, ако бъде осъден по отделните наказателни обвинения в САЩ по време на съдебния процес, който ще започне на 2 октомври.
В съдебно заявление от ноември Рей, който се е занимавал със значителни фалити, описва ситуацията във FTX като „безпрецедентна“ и критикува групата, стояща зад FTX, че са „неопитни, неумели и потенциално компрометирани лица„.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.