Форекс компанията Travelex е платила на хакери $2,3 милиона в Биткойн, за да си върнат достъпа до мрежата след рансъмуер атака (вирус за изнудване).
Според доклад на Wall Street Journal, базираната в Лондон Travelex е платила на хакерите 285 BTC, след като са били съветвани от експерти за това как да се справят с искането за откуп. Докладът твърди, че Travelex са общували с регулатори и партньори през целия период на това искане на откуп и потвърждават първоначалната атака, която се е случила в навечерието на Нова година.
Докато Travelex все още не бяха разкрили размера на изплатения откуп, в доклада на WSJ се твърди, че сумата е била над $2,3 милиона, за да възстановят достъпа до своите компютърни системи. Форекс компанията първоначално преписа атаката на злонамерения софтуер ‘Sodinokibi’, който публикува откраднати данни от компании, които отказват да платят откупа.
Travelex, фирма която оперира най-голямата световна верига от валутни бюра и павилиони, изпитаха сериозни затруднения през по-голямата част от януари. Уебсайтът, приложението и вътрешната мрежа на компанията бяха изведени офлайн в резултат на рансъмуер атака, която включваше прекъсване на доставките на пари в големите банки във Великобритания.
Столичната полиция в Лондон продължава да разследва източника на атаката и продължава да се опитва да разкрие самоличността на хакерите зад него.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.