Водещият американски икономист професор Стив Ханке алармира за признаци, че днешната икономическа обстановка започва да прилича на условията, които са предизвикали Голямата депресия.
В скорошна публикация в X, Ханке посочи затягането на паричната политика и нарастващия протекционизъм, правейки сравнения с началото на 30-те години на миналия век.
Той подчерта Закона за митата Смут-Хоули от 1930 г., който е имал за цел да защити американските индустрии чрез увеличаване на данъците върху вноса, но вместо това предизвика глобална търговска война, задълбочи рецесията и изпрати пазарите в низходящ тренд
„Финансовите пазари започват да приличат на епохата на Смут-Хоули“, предупреди Ханке.
Ако това продължи, може да се сблъскаме със сериозни проблеми.
Той отбеляза, че след обявяването на митата през 1930 г. фондовият пазар се е сринал, като до 1932 г. губи над 80% от стойността си.
Експертът подчерта, че грешките в паричната политика и нарастващият протекционизъм могат отново да подготвят почвата за голям срив. Той също така критикува политическите лидери за подценяване на рисковете за финансовата система.
Дългогодишен критик на търговските мита, въведени по време на администрацията на Тръмп, Ханке сега предвижда 90% вероятност от рецесия през 2025 г. Той подчерта, че ако не настъпят значителни промени в политиката, икономическото забавяне ще бъде трудно да се избегне.
Kraken засилва присъствието си на европейския пазар на крипто деривати, активирайки регулаторeн лиценз, придобит чрез кипърска инвестиционна компания по-рано тази година.
От Binance се стремят да отхвърлят съдебния иск за $1.76 милиарда, заведен от наследниците на FTX, с аргумента, че съдебното дело е опит да се пренапише историята на собствения крах на фалиралата борса.
Докато пазарите реагират нервно на новите търговски мерки на президента Тръмп, основателката на ARK Invest Кати Ууд заема противоположна позиция: Тя вярва, че настоящите сътресения в крайна сметка могат да отворят пазарите и да доведат до дългосрочен растеж.
С бавното изместване на глобалния баланс на финансовата мощ, Китай предприема стратегически ходове, за да превърне юана в сериозна алтернатива в международната търговия.