Следващата седмица канадският мениджър за инвестиции в цифрови активи 3iQ ще стартира IPO за първия в света Ethereum ETF, The Ether Fund, на фондовата борса в Торонто (TSX) под тикета QETH.U.
Максималната оферта за стартирането е 100 милиона долара, а датата на приключване ще бъде не по-късно от 10-ти декември 2020 г. 3iQ отчита над 400 милиона CAD под управление и поддържа фокус върху Биткойн, Лайткойн и Етериум.
В прессъобщение от четвъртък, 3iQ отбеляза, че този списък идва с патриотична предистория.
“Концепцията за Етериум е разработена в Канада през 2013 г. и впоследствие лансирана от група технолози от цял свят”, каза компанията.
Съоснователят и лице на Етериум, Виталик Бутерин, е канадски руснак и семейството му се премества в Торонто, когато той е бил на шест години.
Търговците на юг от границата с Канада демонстрираха забележителен апетит за публично достъпни средства за инвестиране на Етериум. Въпреки ценовата премия, която на моменти се прокрадна над 500% спрямо нетната стойност на активите за ETHE – Етериум тръста на Grayscale – съобщава, че все повече инвеститори проявяват интерес.
Тези фондове и тръстове са предпочитаният инвестиционен метод за много търговци, които не са в състояние или не желаят да предоставят собствени опции за попечителство и сигурност на криптовалута.
Освен това, през последните месеци търговците се радват на разпространение на нови предложения за фондове по целия свят. Само през ноември златният гигант VanEck пусна в Германия VanEck Vectors Bitcoin ETN, а 3iQ също представи The Bitcoin Fund в Канада.
Появи се еуфория около предполагаемото пускане на меме монета от Truth Social, след като вайръл публикация предизвика хайп в меме средите.
Неотдавнашното поскъпване на Dogecoin възроди ентусиазма в цялата общност, като активите се повишиха с 36% само за една седмица.
Макар интересът на дребно към криптовалутите да остава сдържан, някои анализатори смятат, че пазарът тихо подготвя следващия си пробив.
BlackRock преразгледа документацията си за крипто ETF, за да се справи както с дългосрочните рискове, така и с продуктовата ефективност.