Като начин за диверсифициране на техните продукти и услуги, компаниите за дигитална валути в САЩ търсят банкови лицензи. Coinbase, най-голямата борса за криптовалути в САЩ, е в разговори с финансовите пазачи в САЩ, които разглеждат възможностите за получаване на банкова лицензия.
Според Wall Street Journal, друга startup крипто компания, IvyKoin проведе и срещи с Федералната корпорация за застраховане на депозити. В стартирането бяха разгледани възможностите за издаване на банков лиценз.
„Федералната банкова харта би позволила на фирмите да заменят един държавен регулаторен орган за един основна федерална. Компаниите биха спечелили и възможността да предлагат директно на клиентите федерално осигурени банкови сметки и други услуги, вместо да си партнират със съществуващи банки. В допълнение към рационализирането на начина, по който Coinbase се регулира, федералният лиценз би могъл да помогне на компанията да придобие клиенти с дълбоки джобове, като например хедж фондове „, отбелязва WSJ.
Това е друга важна стъпка, която Coinbase се опитва да предприеме, след като наскоро стартира четири нови продукта, насочени към институционалните инвеститори.
Стартирането, IvyKoin, е платформа за плащания, която се занимава както с цифрови, така и с фиатни валути. IvyKoin използват подхода на KYC за избягване на незаконни сделки, при които се използва криптопвалути. Главната дискусия на startup-а с федералните се отнасяше за изискванията, в случай че искаше да наследи характеристиките на банката.
В средата на този месец управителят на Федералния резерв беше цитиран:
Криптовалутите са поразително новаторски, но също така представляват предизвикателства, свързани със спекулативната динамика, защитата на инвеститорите и потребителите и рисковете от пране на пари
Ако например Coinbase стигне до издаване на банков лиценз, то ще може да предоставя услуги по попечителство, напр. „Харта за ограничени цели от OCC, която позволява на банките да предоставят услуги за съхранение или плащане дори ако не се поддържат застрахователни депозити „
Пакистан се готви да направи голям скок в областта на дигиталните финанси с формирането на нов национален орган, фокусиран върху блокчейн надзора.
Хонконг направи голяма крачка към превръщането си в център за дигитални активи с приемането на нов закон, регулиращ стабилните монети.
С продължаващия натиск върху руската икономика от санкциите, правителството предприема мерки за затягане на контрола върху дигиталните активи като Биткойн, като ги прекласифицира като имущество, подлежащо на законна конфискация.
След седмици на задкулисни спорове, Сенатът на САЩ гласува с 66 срещу 32 гласа за приемането на Закона GENIUS, с което дългоочакваното законодателство за стабилните монети е с една крачка по-близо до реалността.