Firefox ще блокира криптo злонамереnият софтуер (cryptojacking малуер) в бъдещите версии на своя уеб браузър, съобщиха на 30-ти август.
Този ход идва като част от анти-проследяващата инициатива, която се очаква да бъде реализирана през следващите няколко месеца. В съобщението, Firefox цитира проучване на браузъра Ghostery, като посочва, че 55,4% от общото време, необходимо за зареждане на обикновен уеб сайт, се изразходва за товарене на трета страна.
За бъдещите версии на Firefox се съобщава, че ще блокират такива практики като крипто скриптове за копаене, които „тихо добиват крипто“ на устройствата на потребителите по подразбиране. С блокирането на проследяването и предлагането на „ясен набор от средства за контрол“, Firefox се стреми да предостави на своите потребители по-голям избор за това, кои данни споделят със сайтовете.
Още през 2016 г. Mozilla, компанията зад браузъра Firefox, прилага практики, насърчаващи потребителите да се грижат за неприкосновеността на личния живот и сигурността в онлайн средата при непрекъснато пренасочване към криптиране на данните. Според съобщенията, Firefox ще блокира връзките към защитните сървъри на HTTPS, използващи слабо криптиране, и ще установи минимум 1023 бита за TLS ръкостискания, използвайки Diffie-Hellman ключове.
Друг голям уеб браузър Opera, включва анти-крипто добивни технологии в интегрирания си adblockеr за настолен компютър през декември миналата година. По-късно през януари компанията обяви плановете си да добави функцията и към своя мобилен браузър.
Този месец Opera обяви стартирането на настолния си уеб браузър с вградена функционалност за криптиране на портфейли. Както при мобилното приложение, настолния клиент ще поддържа токени, както и цифрови колекционерски продукти, с продуктовия ръководител на Opera Crypto Чарлз Хамел коментира, че интеграцията на браузърите представлява още една стъпка в „преместването на крипто и Web 3.0. в основния поток“.
С ускоряването на приема на криптовалутите в световен мащаб, се увеличава и честотата и сложността на онлайн заплахите. Ричард Тенг, главен изпълнителен директор на Binance, отправи ясно предупреждение: Сигурността на дигиталните активи зависи не само от защитата на борсите, но и от отговорността на отделните потребители.
Ripple избра глобалния банков гигант BNY Mellon за основен попечител на резервите, подкрепящи стабилната монета за корпоративно ползване Ripple USD (RLUSD).
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.