Заместник-директорът на FinCEN, Джамал Ел-Хинди, направи изказванията за пране на пари по време на реч на 20-ата асоциация за борба с изпирането на пари (AML) и финансовата престъпност в Ню Йорк на 6-ти февруари.
Този “невероятно сложен” пейзаж включва, но не се ограничава до първични посредници, търговци на фючърси, изпълняващи дилъри, агенти за прехвърляне, клирингови фирми и взаимни фондове, каза той.
Според него тази комплексност представлява предизвикателство за прозрачността – процесите на събиране на информация и надлежна проверка – необходими за справяне с прането на пари и предотвратяването на финансови престъпления.
В много случаи AML и KYC процесите биват обезкуражени поради силно конкурентния характер на индустрията – само 14% от всички субекти в сектора на ценните книжа, които отговарят на условията да се регистрират за един от ключовите механизми за споделяне на данни между бизнесите правят това, отбеляза той.
В този изключително труден климат, Ел-Хинди предупреди, че новите технологии могат допълнително да изострят ситуацията.
Социалните медии и платформите за съобщения с интерес към собствена криптовалута – най-важният от които е Facebook – трябва да отговарят на същите стандарти като традиционните участници във финансовия сектор, подчерта той.
“Социалните медии и платформите за съобщения и други, които сега се фокусират върху създаването на криптовалути, не могат да затворят очите си за незаконни транзакции, които те може и да насърчават.”
Влиянието на тези участници в частния сектор и новата технология, обявена от криптовалутите, носи същите отговорности като традиционните финанси:
“Толкова, доколкото финансовият сектор решава да приеме […] тези нововъзникващи системи […], няма да позволим те да изневерят на защитите и подходящата прозрачност, за която колективно работихме толкова усилено да интегрираме във финансовата система.”
Губернаторът на Аризона Кейти Хобс официално наложи вето върху законопроект 2324 на Камарата на представителите, който имаше за цел да създаде държавен фонд за резерв от конфискувани крипто активи.
Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) е в начален етап на разработване на стандартизирана рамка за листване на борсово търгувани фондове (ETF), базирани на токени, според доклад от 1 юли на журналистката Елеонор Терет.
Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) официално одобри преобразуването на Grayscale Digital Large Cap Fund в борсово търгуван фонд (ETF), с което финализира прехода му от извънборсов продукт към напълно регулирана ETF структура.
В значително развитие за регулирането на криптовалутите и поверителността на потребителите, Върховният съд на САЩ отказа да разгледа оспорването на правомощията на IRS да събира широки данни за клиентите от крипто борсите.