Неотдавнашен брой на „Financial Times“ проучва дали Биткойн представлява истинска иновация за масите.
Има пет прости теста за истинска финансова иновация. Евтино ли е? Предлага ли много по-добро обслужване? По-бързо ли е? Дали демократизира достъпа? И какви са страничните му ефекти?
„Financial Times“ цитира M-Pesa като пример за иновация, която прави същото нещо като криптовалутите, но съществува от около 10 години. M-Pesa значително намали цената на транзакциите за милиони и захранва кенийската икономика, като почти удвои националният БВП.
Когато афганистанската армия използва подобна система, за да плаща на войниците си, измамите са намалени драстично. Със записи и оставени следи, висшестоящите офицери вече не могат да „ощипват“ от плащанията.
Скоростта е друг основен проблем за Биткойн потребителите. Докато компании за кредитни карти, като Visa, могат да обработват хиляди транзакции в секунда, Биткойн транзакциите обикновено отнемат 10-20 минути, за да бъдат потвърдени. И по време на пазарния бум в началото на 2018 г., блокчейнът беше натоварен, понякога принуждавайки транзакциите да отнемат дни, за да бъдат завършени.
Волатилността, която цените на дигиталните активи изпитват, е още един проблем за криптовалутите. Изпращането на пари през граници е една от най-силните и най-убедителни функции на криптовалутите. Financial Times обаче твърди, че дори и най-силните приложения са значително по-малко стойностни, поради резките и непредвидими движения на криптовалутите.
Освен това, разходите за обмена към фиат след завършване на крипто транзакцията е още един добавен разход към целия процес, което прави крипто опцията по-малко привлекателна.
Ако крипто пространството възнамерява да изгради истинска трайна стойност, то трябва да осигури ефективност и безопасност за своите потребители. Скоростта и цената на бизнеса трябва да бъдат по-малко от конвенционалните средства, за да се постигне истинска иновация.
Бързото възстановяване на Биткойн над $104,000 предизвика вълна от оптимизъм в крипто средите, но по-важният въпрос остава: Това ли е само началото?
Макар цената на Биткойн да се възстанови напоследък, ентусиазмът към спот ETF-ите изглежда да затихва. Седмичните движения към американските ВТС ETF-и са спаднали рязко, което сигнализира за пауза в агресивната институционална акумулация.
Strategy направи поредния масивен ход в областта на Биткойн, добавяйки 13,390 BTC към вече значителните си крипто резерви.
BlackRock преразгледа документацията си за крипто ETF, за да се справи както с дългосрочните рискове, така и с продуктовата ефективност.