В резултат на скорошен пробив в системите на Fidelity Investments са били компрометирани личните данни на над 77,000 клиенти, стана ясно от подадена на 9 октомври жалба до главния прокурор на щата Мейн.
Този инцидент обхваща малка част от обширната клиентска база на Fidelity, която наброява 51.5 милиона души.
Нарушението е станало между 17 и 19 август, когато хакер е използвал два новосъздадени клиентски профила, за да получи достъп до поверителна информация, включително имена на клиенти. Fidelity открива неоторизирания достъп и го прекратява на 19 август.
За да се справи със ситуацията, компанията за управление на активи на стойност $5 трилиона привлече външни експерти по сигурността. Fidelity увери клиентите си, че никоя сметка не е била компрометирана от извършителя.
За да помогне на засегнатите лица, Fidelity предлага безплатна двугодишна услуга за кредитен мониторинг и възстановяване на самоличността, предоставяна чрез TransUnion Interactive. Клиентите се насърчават да се запишат и да останат бдителни за всякакви признаци на кражба на самоличност или измамна дейност, като редовно проверяват финансовите си отчети.
Това е четвъртият случай на нарушаване на сигурността на данните на Fidelity през последната година, след инцидентите през март и юли. Компанията все още не е отговорила на запитванията за допълнителни коментари.
В допълнение към този пробив Fidelity е сред няколкото мениджъри на активи, които тази година стартираха спот ETF-и за Биткойн и Етериум в САЩ. От началото на 11 януари 2024 г. фондът Fidelity Wise Origin BTC Fund (FBTC) е привлякъл близо $10 милиарда в инвестиции, докато Fidelity EТН Fund (FETH) е събрал $445 милиона от дебюта си на 23 юли. Други компании, сред които OpenAI и AT&T, също съобщиха за значителни нарушения на сигурността на данните през 2024 г., като това на AT&T засегна повече от 100 милиона клиенти.
Тъй като Южна Корея затяга правилата за криптовалутите през 2025 г., Bithumb се подготвя за IPO, като преструктурира операциите си.
Ел Салвадор прави важна стъпка към превръщането си в регионален лидер в областта на изкуствения интелект.
Някои от най-големите имена в сферата на криптовалутите се опитват да си осигурят място във финансовата система на САЩ.
От 2022 г. насам Китай активно популяризира юана като основна валута за търговия между страните от БРИКС, възползвайки се от геополитическите раздори – особено след като западните санкции засегнаха Русия.