Китайските власти разнищиха значителна измама, свързана с криптовалута, във Венжоу. Схемата натрупа над 100 милиона юана ($14,31 милиона), които бяха иззети заедно с редица луксозни коли и вили.
Според Toutiao, бандата работи от 2019 г. и търси предимно жертви чрез чат групи в Telegram, включително една, наречена „Huobi Global Moving Brick Arbitrage HT Chinese Group Group“.
В доклада се посочва, че измамниците са се престорили на инвеститори, които са се възползвали от „инвестиционна схема“.
Измамниците са казали на жертвите си, че единственото, което трябва да направят, е да изпратят криптовалутите си на фалшив адрес на портфейл на Huobi, а „инвеститорът“ ще получи в замяна по-значителна сума в Huobi Token (HT). Вместо това, те са получили фалшива HT връзка.
Мо Ли, ръководителят на маркетинга в HashKey Hub, заяви чрез туит, че китайската полиция е иззела „десетки хиляди“ етери (ETH), биткойн и (BTC) и Tether (USDT).
Измамниците казали на жертвите си, че схемата ще гарантира 8% възвръщаемост.
Местните медии коментират, че групата е била известна с честите посещения на барове и нощни клубове, където харчат откраднатите пари. Предполагаемо са вземали под наем президентски апартаменти в хотели, когато пътували из Китай, и дори отдавали под наем големи офис сгради, за да създадат централа за незаконните си начинания.
Според местната полиция над 1300 души съобщават, че са били измамени по схемата, тъй като разследването все още продължава.
Китайските власти също разбиха група предполагаеми измамници на 21 май, които са се представяли за служители на борсата на Huobi и са оперирали уебсайт за извънбнорсова търговия (OTC).
Полицията арестува 12 заподозрени в провинция Гуандун, за които се смята, че стоят зад схемата, след като разследване установи, че са проникнали в крипто търговските групи в WeChat от ноември 2019 г.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.