Бордът на Федералния резерв на САЩ официално разкри, че ще стартира услуга за плащания в реално време.
Силен стимул за подобно развитие е това, че банките все повече търсят криптовалута за глобални плащания в реално време.
Тази новина дойде в официално прессъобщение на 5-ти август. Услугата ще се нарича “FedNow Service”. Освен това, тя ще работи денонощно и ще се опита да създаде система за по-бързи плащания в Съединените щати. Твърди се, че тази нова междубанкова услуга за разплащания в реално време се планира да започне през 2023 или 2024 г. Услугата ще бъде достъпна както за компании, така и за частни лица.
Решението да се замени платежната система на Съединените щати с по-модерна, която работи и в делнични дни, и в почивни дни, става реалност, тъй като големите финансови институции вече започнаха да се занимават с плащания с криптовалути и блокчейн, за да разрешат бърз глобален сетълмент на плащания.
В официалното прессъобщение, Федералният резерв отбелязва, че това ще “доведе до икономически ползи за хората и предприятията, като им осигури по-голяма гъвкавост да управляват парите си и да извършват чувствителни откъм време плащания.”
В допълнение към това, бордът на Федералния резерв сега изисква публичен коментар за това как да проектира тази предстояща система за сетълмент на плащания в реално време.
Управителят на Федералния резерв, Лаел Брайнард, отбелязва, че “всеки заслужава една и съща възможност да извършва и получава плащания незабавно и сигурно, както и всяка банка заслужава една и съща възможност да предложи тази услуга на своята общност”.
FedNow ще разреши на банки от всякакъв размер, във всяка общност, в цялата страна, да предоставят плащания в реално време на своите клиенти.
Това, разбира се, е убеждение, което повечето потребители на криптовалути имат отдавна. Окуражаващо е, че Федералният резерв призна, че се нуждае от система за сетълмент на плащания в реално време.
Крипто общността показа известно объркване по този въпрос. Интересно е защо ФЕД трябва да отдели пет години за разработването на нова система, когато вече са налични крипто решения.
Оттогава Антъни Помплиано, съосновател на Morgan Creek Digital Assets, пусна публикация в Twitter, че “Биткойн вече е наличен”. Габор Гурбак, директор на стратегията за цифрови активи на дъщерното дружество на VanEck, вместо това направи по-дипломатичен отговор:
Great that the @federalreserve is taking a forward looking and intelligent stance regarding innovation in #DigitalAssets and #payments. I recommend considering the benefits of #Bitcoin, a functioning, reliable, trust-minimized base-layer for sound money. https://t.co/jyQfXBJNmm
— Gabor Gurbacs (@gaborgurbacs) 5 August 2019
Mastercard задълбочава участието си в крипто пространството с нова глобална инициатива, която ще позволи на потребителите да харчат стабилни монети толкова лесно, колкото и фиатните валути.
Южна Корея току-що стана най-новата дестинация в глобалното разгръщане на крипто плащанията на RedotPay.
Бутан прави смела крачка към обединяването на туризма и дигиталните финанси, позволявайки крипто плащания за посетители в цялата страна.
Tether, известен най-вече с това, че стои зад стабилната монета USDT, излиза извън сферата на финансите и навлиза в областта на изкуствения интелект.