Начало » Федералният резерв прогнозира икономически срив: Очертава ли се рецесия?

Федералният резерв прогнозира икономически срив: Очертава ли се рецесия?

14.04.2023 7:00 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Федералният резерв прогнозира икономически срив: Очертава ли се рецесия?

Според записките от мартенското заседание на Федералния комитет по операциите на открития пазар, Федералният резерв (Фед) предупреждава, че банковата криза в САЩ може да доведе до рецесия по-късно тази година.

Заседанието включваше презентация на членове на службата относно потенциалните последици от неотдавнашния фалит на Silicon Valley Bank и други смущения във финансовия сектор, започнали в началото на март.

През март, по време на заседанието на Федералния комитет по операциите на открития пазар (FOMC), икономисти от службата прогнозираха, че неотдавнашните събития в банковия сектор могат да окажат влияние върху икономиката. Прогнозата на служителите се основава на тяхната оценка на ситуацията по онова време, както е посочено в резюмето на заседанието.

Макар че заместник-председателят по надзора Майкъл Бар успокои, че банковият сектор е стабилен, икономистите прогнозираха лека рецесия по-късно през годината, последвана от двугодишно възстановяване.

Кризата предизвика някои спекулации, че Фед може да задържи линията на лихвените проценти. Въпреки това длъжностните лица подчертаха, че трябва да се направи повече за ограничаване на инфлацията. В крайна сметка FOMC гласува за повишаване на основния лихвен процент с 0.25 процентни пункта, което е деветото увеличение за последната година. Понастоящем лихвеният процент по федералните фондове е в целевия диапазон 4.75%-5% – най-високото равнище от края на 2007 г. насам.

Повишаването на лихвения процент се случи по-малко от две седмици след като Silicon Valley Bank, която по това време беше 17-ата по големина институция в САЩ, се срина вследствие на масово теглене на депозити.


ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Етериум се покачи до над $2,000, след успешната актуализация на блокчейна


Фалитът на SVB и на още две институции накара Фед да създаде механизми за спешно кредитиране, за да гарантира, че банките ще могат да продължат да работят.

Данните за инфлацията след заседанието в по-голямата си част съответстват на целите на Федералния резерв. По време на заседанието длъжностните лица коментираха, че очакват цените да продължат да намаляват.

Като цяло записките от заседанието на Фед показват, че банковата криза в САЩ може потенциално да засегне икономиката и да предизвика рецесия по-късно през годината. Въпреки това служителите на Фед предприеха мерки за контролиране на инфлацията и за осигуряване на възможност банките да продължат да работят.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Защо Coinbase избра предпазливост пред това да купува агресивно Биткойн

Докато все повече публични компании предприемат смели стъпки, за да напълнят балансите си с Биткойн, Coinbase – едно от най-известните имена в бранша – умишлено избягва да следва този път, посочвайки дългосрочното управление на риска и съобразяването с клиентите като основни причини.

12.05.2025 9:00 2 мин. четене

Китай и САЩ постигнаха споразумение след два дни преговори в Женева

След два интензивни дни на преговори в Женева, представители на САЩ и Китай са постигнали споразумение по ключови търговски въпроси, което проправя пътя за ново споразумение, целящо да намали търговския дефицит на САЩ.

12.05.2025 6:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Кати Ууд подкрепя Биткойн и Tesla като катализатори за дефлационен растеж

Изпълнителният директор на Ark Invest, Кати Ууд, вярва, че американската икономика е на прага на повратна точка.

11.05.2025 23:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Трилиони в държавен капитал чакат яснота по отношение на криптовалутите в САЩ

Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.

11.05.2025 18:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.