Федералният резерв обяви безкрайно изкупуване на активи докато не се стабилизира икономиката.
Количественото облекчаване се случва когато централна банка изкупи банкови активи, за да увеличи ликвидността на финансовите пазари.
Скорошен доклад от RANsquawk предполага, че Федералният резерв се е насочил към ‘безкрайна’ програма за количествено облекчаване, докато не се подобри икономическата обстановка.
Други доклади потвърдиха, че ФЕД ще закотви лихвения процент някъде около нулата за година, ако не и много повече.
Обявлението от срещата тази седмица не уточни кои активи ще бъдат изкупувани без лимити. Банката обяви, че ще купи $ 500 милиарда в съкровищни облигации и поне $ 200 милиарда в ипотечни ценни книжа.
Липсата на яснота може да позволи на Федералния резерв да продължи да изкупува без ограничения. Неизбежният резултат от тези мерки е създаването на изключителни количества пари, за да се покрият разходите по това количествено облекчаване.
Докладът добави, че много търговци са разочаровани от тази липса на яснота. Така стана ясно, че ФЕД не е подготвен компетентно да адресира толкова рязък и силен шок за системата.
Мерките срещу COVID-19 струват на икономиката на САЩ 24 милиона работни места дотук. Политиците са съгласни, че тази криза ще има сериозни последствия в краткосрочен план и ‘представя значителни рискове за икономическите перспективи в средносрочен план’.
Главният глобален стратег на JPMorgan Chase изрази предпазливо мнение за американската икономика, предполагайки, че макар и пълна рецесия да може да бъде избегната, краткосрочните перспективи сочат бавен и неравномерен растеж.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп поднови критиките си към политиката на Федералния резерв, призовавайки за бързо понижение на лихвените проценти и изрази съмнения в способността на председателя на Фед Джером Пауъл да се справи с процеса.
FTX, фалиралата крипто борса, която е в центъра на един от най-големите скандали в индустрията, се готви да започне мащабни изплащания на кредиторите си, считано от 30 май.
Изпълнителният директор на JPMorgan Chase Джейми Даймън предупреди, че вероятността от рецесия в САЩ все още е голяма, посочвайки като основни заплахи за икономическия растеж геополитическата нестабилност и нерешените вътрешни проблеми.