Bloomberg aнализаторът Майк Малоун очаква важни събития във Федералния резерв, предвиждаййки потенциално намаляване на лихвените проценти в отговор на неотдавнашните промени при акциите в САЩ.
Това е ключов момент, тъй като централната банка се ориентира в променящия се икономически пейзаж, характеризиращ се с отслабване на инфлационния натиск и смекчаване на условията на пазара на труда.
Малоун прави сравнение с историческите цикли на повишаване на лихвените проценти, изтъквайки прецеденти, при които намаляването на лихвените проценти е следвало продължителни периоди на затягане на политиката, което потенциално отразява настоящата траектория.
Yeah, the Fed’s gonna cut rates. From 2004-06, the #FederalReserve hiked 425 bps and the surprise index floor came in December 2006. September 2007 marked the first rate cut. July 2023 was the last of 525 bps of rate hikes that started in 1Q22. Sticky #inflation may delay Fed… pic.twitter.com/sYl6xnD214
— Mike McGlone (@mikemcglone11) July 13, 2024
Председателят на Федералния резерв Джером Пауъл и други официални лица изразяват готовност за коригиране на паричната политика, позовавайки се на подобрения контрол върху инфлацията и предпазливия подход за поддържане на икономическия растеж. Неотдавнашните икономически данни подкрепят аргументите за облекчаване на политиката, като показателите сочат управляеми нива на инфлацията и умерени корекции на пазара на труда.
Тази обстановка определя очакванията Фед да обяви намаляване на лихвения процент с 25 базисни пункта през септември, с потенциал за допълнителни мерки в зависимост от икономическите показатели и глобалното финансово развитие.
Пазарните нагласи отразяват нарастващата увереност в способността на Фед да следва балансиран курс, като търговците оценяват очакваните понижения на лихвените проценти като стимулиращи икономическата активност и укрепващи пазарната стабилност.
Стратегията на Фед е насочена към „меко приземяване„, стремейки се да овладее инфлационния натиск, без да застрашава повишаването на заетостта, което е в унисон с глобалните усилия на централните банки да насърчават устойчивото икономическо възстановяване в епохата след пандемията.
Според информация от Santiment, в началото на юли се наблюдава скок в онлайн дискусиите по широк спектър от теми, свързани с криптовалутите, като Solana ETF, стабилни монети, виртуални валути, Robinhood и AI бот проекти като Yapyo & Kaito водят в класацията по споменавания в различните платформи.
Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.