Федералната корпорация за застраховане на депозитите (FDIC) обяви промяна в позицията си по отношение на дигиталните активи при управлението на Тръмп.
В изявление, публикувано в петък, агенцията разкри, че ще отмени предишни насоки, които изискваха от финансовите институции да уведомяват FDIC, преди да се ангажират с дейности, свързани с криптовалути. Този ход бележи отклонение от миналото, тъй като FDIC планира да издаде нови насоки, в които да изясни, че регулираните от нея субекти могат да участват в определени крипто дейности, без да се нуждаят от предварително одобрение.
Изпълняващият длъжността председател Травис Хил изрази мнение, че тази промяна е сигнал за края на предишния, погрешен подход на агенцията към дигиталните активи. Той отбеляза, че това ще бъде една от няколкото стъпки, които FDIC възнамерява да предприеме, за да установи по-ясни и по-гъвкави насоки за банките, които се ангажират с крипто и блокчейн технологии, като същевременно гарантира, че стандартите за безопасност и надеждност са запазени.
В миналото FDIC е изразявала загриженост относно потенциалните рискове, които крипто дейностите представляват за банковата система на САЩ, което ги е накарало да изискват от финансовите институции да информират агенцията за всякакви начинания, свързани с криптовалутите.
Освен това FDIC предприе стъпки за премахване на аргумента за „репутационния риск“, който някои представители на крипто индустрията критикуваха за ограничаване на достъпа до основни банкови услуги. Това решение следва друг ход на Службата на валутния контрольор (OCC), която неотдавна премахна предишни ограничения върху крипто дейностите в рамките на федералната банкова система.
Тези регулаторни промени идват, след като президентът Тръмп изрази по-благосклонна към криптовалутите позиция в сравнение с администрацията на Байдън. На срещата на високо равнище в Белия дом на 7 март президентът разкритикува отношението на предишната администрация към крипто, като я обвини, че е оказвала натиск върху банките да блокират достъпа на крипто предприятията и предприемачите до основни финансови услуги. Бо Хайнс, изпълнителен директор на Съвета на президента по дигиталните активи, похвали неотдавнашните действия на FDIC, като ги нарече „още една голяма победа“ за индустрията.
PayPal разшири обхвата на своята стабилна монета, PayPal USD (PYUSD), до мрежата Arbitrum, отбелязвайки ключова стъпка в стратегията си за интегриране с по-бърза и по-рентабилна блокчейн инфраструктура.
Citigroup оценява потенциалното пускане на своя собствена стабилна монета, обезпечена с щатски долари, което е сигнал за нарастваща промяна в нагласите на традиционните финансови институции към дигиталните активи.
Според известен крипто анализатор традиционният четиригодишен цикъл, който някога определяше поведението на пазара на Биткойн и алткойните, вече е отживелица.
Главният изпълнителен директор на JPMorgan Chase Джейми Даймън остава скептично настроен към стабилните монети, но твърди, че игнорирането им не е опция за най-мощната банка в света.