Британският финансов регулатор, Органът за финансово поведение (FCA), няма да регулира Биткойн.
Документът представлява актуализирана версия на консултативен документ относно класа активи, който беше пуснат за първи път за обществен коментар през януари 2019 г. Целта му е да се внесе повече регулаторна яснота по отношение на съществуващите видове дигитални активи.
В документа FCA разглежда основни криптовалути като Биткойн и Етериум като „обменни токени“, описвайки ги като видове криптовалути, които „обикновено са децентрализирани и се използват главно като средство за размяна“.
Регулаторът подчерта, че такива дигитални валути не попадат в обхвата на регулатора и са извън неговата компетентност.
От друга страна, два алтернативни вида дигитални активи, включително секюрити токени и ютилити токени, попадат под регулаторния периметър.
Като такива, FCA заяви, че ще регулира тези токени, тъй като те се считат за дигитални активи със специфични функции, които осигуряват права и задължения, подобни на определени инвестиции, като акции или дългови инструменти.
Междувременно, дейностите, включващи ютилити токени, могат да бъдат регулирани, ако при някои обстоятелства отговарят на определението за електронни пари, заяви FCA.
В документа регулаторът също така отбелязва, че някои стабилни монети могат да попаднат в регламента на органа, като все пак добавят, че не всеки стейбълкойн ще отговаря на определението за електронни пари или секюрити токени.
По-рано този месец се съобщи, че FCA подготвя потенциална забрана за продажба на криптовалути, като Биткойн фючърси на инвеститори на дребно.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
В значителна промяна на политиката си Федералният резерв обяви в четвъртък, че вече няма да изисква от банките, лицензирани от щатските власти, да уведомяват централната банка, преди да се ангажират с дейности, свързани с крипто активи.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) се обединява с Националната комисия за дигитални активи (CNAD) на Ел Салвадор, бившия партньор на Goldman Sachs Хедър Шемилт и адвокатската кантора Perkin, за да стартира трансгранична регулаторна рамка за криптовалутите.
Руската централна банка и Министерството на финансите планират да стартират крипто борса, насочена ексклузивно към „висококвалифицирани инвеститори“, според доклад на местната информационна агенция Interfax от сряда.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.