Федералното бюро за разследвания (ФБР) затвори уебсайт, базиран в Русия, който хоства онлайн магазини, занимаващи се с продажба на незаконни стоки и услуги, и приемащи крипто плащания.
Миналия вторник Министерството на правосъдието на САЩ заяви, че ФБР са успели да свалят DEER.IO, онлайн платформа, която хоства стотици магазини, продаващи продукти и услуги за киберпрестъпления като хакнати акаунти и данни.
Преди това медиите разбраха, че ФБР арестува оператора на платформата Кирил Викторович Фирсов на 7-ми март на летището „Джон Ф. Кенеди“ в Ню Йорк.
Сега сайтът показва известието на ФБР, което информира за неговото спиране.
DEER.IO съществува от поне края на 2013 г. По време на акцията, сайта е хоствал повече от 24 000 магазина, като общите продажби достигат около 17 милиона долара. Заповедта по изземване е издадена от калифорнийски съд.
Хакерите са били сериозен проблем за крипто общността и много от тях вероятно са използвали откраднати данни, продадени на DEER.IO, за да влязат в сметките на потребители на крипто борси и дигитални портфейли. Американският прокурор Робърт Брюер коментира:
Съществува стабилен подземен пазар за открадната от хакери информация, и това беше нов начин да се рекламира информация на престъпници, с надеждата да не бъдат хванати. Хакерите са заплаха за нашата икономика, за личния живот, националната сигурност и не могат да бъдат толерирани.
Миналата година, киберпрестъпниците, които са искали да създадат магазин на DEER.IO, са били таксувани с 800 рубли на месец, което е около 12,50 долара. Таксата може да се плаща в Биткойн или няколко системи за онлайн разплащания, включително руската услуга за парични преводи WebMoney.
След като киберпрестъпниците са си осигурили мястото на платформата, магазините са се правили чрез автоматизирана настройка за качване на продуктите и услугите, и задаване на крипто портфейл за събиране на плащания.
ФБР прегледа около 250 магазина, използвани от хакерите за продажба на хиляди акаунти и PII файлове, включващи потребителски имена, пароли, адреси и американски социални номера, наред с други. Повечето от жертвите са от САЩ и Европа.
Миналата година бе съобщено, че Hydra, най-големият тъмен уеб пазар в Русия, планира да изгради глобален, децентрализиран пазар и се ориентира към първично предлагане на монети (ICO).
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.