Обширна международна мрежа за киберпрестъпност бе разбита, след като правоохранителните органи конфискуваха 145 домейна, свързани с BidenCash, известен онлайн пазар, който процъфтяваше от търговия с крадени данни за кредитни карти и компрометирани дигитални самоличности.
Задържането, координирано от ФБР, американските тайни служби, нидерландската полиция и компании за киберсигурност, е сериозен удар срещу незаконните операции, финансирани с криптовалути.
BidenCash е действал открито както в тъмната мрежа, така и в клиърнет, улеснявайки продажбата на над 15 милиона крадени кредитни карти и предлагайки достъп до хакнати системи, като от стартирането си през 2022 г. е генерирал над $17 милиона в крипто плащания.
Властите твърдят, че платформата дори е разпространила безплатно милиони откраднати карти в агресивна кампания за привличане на повече потребители. Сега нейните някога активни домейни, включително bidencash.asia, са заменени с известия за конфискация от правителството на САЩ.
Тази акция е поредната от поредицата международни мерки срещу киберпрестъпленията, финансирани с криптовалути. Миналия месец Европол проведе операция „RapTor“, насочена срещу продавачи на фентанил в тъмната мрежа, които разчитаха на криптовалути, а американски прокурори конфискуваха $24 милиона в дигитални активи, свързани с руска схема за разпространение на зловреден софтуер.
Падането на BidenCash подчерта не само еволюиращите тактики на правоприлагащите органи, но и затягането на глобалната мрежа около дигиталните престъпни предприятия.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.
CoinMarketCap, една от най-широко използваните платформи за проследяване на крипто данни, според съобщения се сблъсква с нарушение на сигурността, като много потребители получават съмнително съобщение да потвърдят портфейлите си.
Известен инвеститор в крипто VC компанията Hypersphere стана жертва на сложна фишинг атака, която унищожи значителна част от личните му спестявания.