Facebook са готови да обявят своя крипто проект този месец, като ще позволят на служителите им да вземат част от заплатата си в токена, съобщават CNBC на 5-ти юни.
Позовавайки се на доклад на The Information, от CNBC твърдят, че Facebook освен това планира да прехвърли контрола на криптовалутата на външни страни, за да гарантира, че дигиталния актив няма да бъде напълно централизиран.
Организациите на третите страни твърдят, че ще плащат до 10 милиона долара за възможността да действат като нод – за потвърждаване на транзакции в мрежата на токена на Facebook.
Стейбълкойна, който ще бъде интегриран като инструмент за плащане в WhatsApp, Messenger и Instagram – също ще бъде достъпен чрез физически машини, подобни на банкомат.
Собствената криптовалута на Facebook през последните няколко месеца беше обект на много спекулации, тъй като компанията не разкри много информация за проекта. По-рано тази седмица, Financial Times съобщиха, че Комисията за търговия със стокови фючърси на САЩ (CFTC) е в преговори с Facebook за предстоящия стейбълкойн.
През май Facebook съобщиха, че патентоваха търговската марка „Libra“ за потайния проект. Източници, запознати с въпроса, твърдят, че социалната медия набира финансови фирми за разработване на монетата и че кодовото име на проекта е Libra.
По-късно същия месец, регистрираха и нова фирма за финансови технологии, Libra Networks LLC, в Търговския регистър в Женева, Швейцария.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.
В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.
JPMorgan и други големи американски банки са подложени на натиск заради съдебен иск, целящ да премахне новосъздаденото от Бюрото за финансова защита на потребителите (CFPB) „правило за отворено банкиране“.