Facebook казва, че тези крипто реклами нарушават неговите политики и работи за ограничаване на разпространението им.
Преди няколко седмици най-богатият човек в Австралия, Андрю Форест, беше принуден да повдигне наказателно обвинение срещу Meta за разрешаване на реклами за крипто измами с неговото име и възраст.
Сега Австралийската комисия за конкуренция и потребители (ACCC) започна съдебни действия срещу компанията майка на Facebook поради неспособността ѝ да ограничи разпространението на подобни публикации на сайта си.
Facebook се превърна в една от най-използваните платформи от крипто измамници за популяризиране на фалшиви схеми за печелене на пари. Крипто измамниците разпространиха тези промоции, използвайки образите и имената на известни хора като Илон Мъск и Виталик Бутерин.
Надзорният орган за защита на потребителите заяви, че рекламите може да са подвели потребителите на Facebook, които вярват, че това са промоции от известни австралийци. Тези реклами използваха имена и ликове на политици, телевизионни личности, бизнес лидери и т.н. и съдържаха връзки към фалшиви статии.
Прочети Още: Президентът на Украйна подписа закон за създаване на регулаторна рамка за крипто
Също така се твърди, че Facebook “подпомагаше или съзнателно е замесен във фалшиво или подвеждащо поведение и представяния от страна на рекламодателите”.
Оттогава ACCC заведе иска във федерален съд и най-вероятно ще използва доказателства, включващи тези, подадени от Андрю Форест преди няколко седмици. Форест разкритикува Facebook, че позволява на измамниците да използват името и изображението му за фалшиви реклами.
Проблемът с това крипто измамниците да използват платформи за социални медии за популяризиране на незаконните си дейности, не се ограничава само до Facebook. Други популярни сайтове като Twitter, YouTube и Instagram също трябва да се справят с тази заплаха.
Според доклад на Федералната търговска комисия (FTC) за крипто измами в социалните медии, нищо неподозиращите инвеститори са загубили над $700 милиона от измами, извършени чрез тези сайтове през 2021 г.
От този януари крипто измамите представляват повечето от измамите свързани с онлайн инвестиции.
Тези платформи обаче разкриха желанието си да работят с властите за ограничаване на използването на техните платформи от тези лоши актьори.
Facebook в своя защита заяви, че тези реклами нарушават нейните политики и че компанията работи за блокиране на такива публикации.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.