Начало » Крипто Крими » Facebook съден в Австралия за фалшиви крипто реклами

Facebook съден в Австралия за фалшиви крипто реклами

21.03.2022 23:10 2 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Facebook съден в Австралия за фалшиви крипто реклами

Facebook казва, че тези крипто реклами нарушават неговите политики и работи за ограничаване на разпространението им.

Преди няколко седмици най-богатият човек в Австралия, Андрю Форест, беше принуден да повдигне наказателно обвинение срещу Meta за разрешаване на реклами за крипто измами с неговото име и възраст.

Сега Австралийската комисия за конкуренция и потребители (ACCC) започна съдебни действия срещу компанията майка на Facebook поради неспособността ѝ да ограничи разпространението на подобни публикации на сайта си.

Австралия преследва Meta за реклами за крипто измами

Facebook се превърна в една от най-използваните платформи от крипто измамници за популяризиране на фалшиви схеми за печелене на пари. Крипто измамниците разпространиха тези промоции, използвайки образите и имената на известни хора като Илон Мъск и Виталик Бутерин.

Надзорният орган за защита на потребителите заяви, че рекламите може да са подвели потребителите на Facebook, които вярват, че това са промоции от известни австралийци. Тези реклами използваха имена и ликове на политици, телевизионни личности, бизнес лидери и т.н. и съдържаха връзки към фалшиви статии.

Прочети Още: Президентът на Украйна подписа закон за създаване на регулаторна рамка за крипто

Също така се твърди, че Facebook “подпомагаше или съзнателно е замесен във фалшиво или подвеждащо поведение и представяния от страна на рекламодателите”.

Оттогава ACCC заведе иска във федерален съд и най-вероятно ще използва доказателства, включващи тези, подадени от Андрю Форест преди няколко седмици. Форест разкритикува Facebook, че позволява на измамниците да използват името и изображението му за фалшиви реклами.

Разпространението на крипто измамите в социалните медии

Проблемът с това крипто измамниците да използват платформи за социални медии за популяризиране на незаконните си дейности, не се ограничава само до Facebook. Други популярни сайтове като Twitter, YouTube и Instagram също трябва да се справят с тази заплаха.

Според доклад на Федералната търговска комисия (FTC) за крипто измами в социалните медии, нищо неподозиращите инвеститори са загубили над $700 милиона от измами, извършени чрез тези сайтове през 2021 г.

От този януари крипто измамите представляват повечето от измамите свързани с онлайн инвестиции.

Тези платформи обаче разкриха желанието си да работят с властите за ограничаване на използването на техните платформи от тези лоши актьори.

Facebook в своя защита заяви, че тези реклами нарушават нейните политики и че компанията работи за блокиране на такива публикации.

Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Крипто Крими Новини

Хакери откраднаха $140 милиона от сметките на централната банка на Бразилия

Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…

05.07.2025 11:05 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Oткриха малуер в платформата Pump.fun на Solana

Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.

04.07.2025 9:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Крипто кражбите достигат $2.1 милиарда през 2025 година

Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.

27.06.2025 16:00 3 мин. четене Alexander Zdravkov

Cointelegraph и CoinMarketCap претърпяха хакерски атаки – за какво да внимаваме?

Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.

23.06.2025 17:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.