Facebook казва, че тези крипто реклами нарушават неговите политики и работи за ограничаване на разпространението им.
Преди няколко седмици най-богатият човек в Австралия, Андрю Форест, беше принуден да повдигне наказателно обвинение срещу Meta за разрешаване на реклами за крипто измами с неговото име и възраст.
Сега Австралийската комисия за конкуренция и потребители (ACCC) започна съдебни действия срещу компанията майка на Facebook поради неспособността ѝ да ограничи разпространението на подобни публикации на сайта си.
Facebook се превърна в една от най-използваните платформи от крипто измамници за популяризиране на фалшиви схеми за печелене на пари. Крипто измамниците разпространиха тези промоции, използвайки образите и имената на известни хора като Илон Мъск и Виталик Бутерин.
Надзорният орган за защита на потребителите заяви, че рекламите може да са подвели потребителите на Facebook, които вярват, че това са промоции от известни австралийци. Тези реклами използваха имена и ликове на политици, телевизионни личности, бизнес лидери и т.н. и съдържаха връзки към фалшиви статии.
Прочети Още: Президентът на Украйна подписа закон за създаване на регулаторна рамка за крипто
Също така се твърди, че Facebook “подпомагаше или съзнателно е замесен във фалшиво или подвеждащо поведение и представяния от страна на рекламодателите”.
Оттогава ACCC заведе иска във федерален съд и най-вероятно ще използва доказателства, включващи тези, подадени от Андрю Форест преди няколко седмици. Форест разкритикува Facebook, че позволява на измамниците да използват името и изображението му за фалшиви реклами.
Проблемът с това крипто измамниците да използват платформи за социални медии за популяризиране на незаконните си дейности, не се ограничава само до Facebook. Други популярни сайтове като Twitter, YouTube и Instagram също трябва да се справят с тази заплаха.
Според доклад на Федералната търговска комисия (FTC) за крипто измами в социалните медии, нищо неподозиращите инвеститори са загубили над $700 милиона от измами, извършени чрез тези сайтове през 2021 г.
От този януари крипто измамите представляват повечето от измамите свързани с онлайн инвестиции.
Тези платформи обаче разкриха желанието си да работят с властите за ограничаване на използването на техните платформи от тези лоши актьори.
Facebook в своя защита заяви, че тези реклами нарушават нейните политики и че компанията работи за блокиране на такива публикации.
Група инвеститори заведе дело срещу Джонатан Милс, основател на проекта Hashling NFT, с твърдения, че той е присвоил милиони, събрани чрез продажби на NFT и свързано с това предприятие за добив на Биткойн.
Властите в Европа разбиха голяма организирана престъпна група, която е използвала криптовалути за прехвърляне на десетки милиони в незаконни средства за мрежи за трафик на наркотици и хора.
Огромна платформа за киберпрестъпления, функционираща предимно чрез Telegram, бе разбита, което нанесе сериозен удар на мрежите за крипто измами в Азия.
Американски съд осъди на 30 години затвор Мохамед Азхаруддин Чипа, който бе признат за виновен във финансиране на тероризъм чрез криптовалути.