Министрите на финансите на 28 европейски държави на 7-и септември ще се срещнат във Виена, за да обсъдят новите правила за местния крипто сектор.
Неформалната среща, съгласно проекта за черновата на ЕС, ще стане свидетел на широка дискусия по актуални политически въпроси, свързани с финансови и икономически въпроси.
Те включват потенциала на криптото да бъде използван от онлайн престъпниците за трафик на наркотици, укриване на данъци, финансиране на тероризъм и изпиране на пари, както и неговата псевдо-анонимност.
Добавянето на нови мерки на върха на старите означава само едно нещо: старите закони не са в състояние да се справят с най-новите технологии.
Хората, които използват криптовалути, обикновено имат избор дали искат да бъдат регулирани или не. Точно като човек, който пази недекларирани пари, може да реши да ги задържи под матрака, където никой няма да може да ги проследи или банка, където ще трябва да докаже източника на средства. В случая на криптовалутите, да се избере без регулации означава извършване на сделки, използващи частни портфейли, далеч от обхвата на регулираните обменни и портфейлни услуги.
Крипто сферата може да е мястото, където човек може да използва технологията, за да улесни престъпността. И изглежда, че вече се случва. Докладът на Европол, публикуван през февруари, установи, че престъпниците в Европа са изпрали недекларирани парични средства в размер на 5,5 милиарда щатски долара чрез криптовалути. Директорът Роб Уейнрайт твърди, че 4% от всички пари от престъпления са преобразувани в Bitcoin и подобни цифрови активи.
Пакистан се готви да направи голям скок в областта на дигиталните финанси с формирането на нов национален орган, фокусиран върху блокчейн надзора.
Хонконг направи голяма крачка към превръщането си в център за дигитални активи с приемането на нов закон, регулиращ стабилните монети.
С продължаващия натиск върху руската икономика от санкциите, правителството предприема мерки за затягане на контрола върху дигиталните активи като Биткойн, като ги прекласифицира като имущество, подлежащо на законна конфискация.
След седмици на задкулисни спорове, Сенатът на САЩ гласува с 66 срещу 32 гласа за приемането на Закона GENIUS, с което дългоочакваното законодателство за стабилните монети е с една крачка по-близо до реалността.