ЕС пусна ново предупреждение към потребителите на криптовалути в региона. Регулаторната рамка на дигиталните активи продължава да се движи през законодателния процес на съюза.
Европейските надзорни органи (ESA), състоящи се от Европейския банков орган (EBA), Европейския орган за ценни книжа и пазари (ESMA) и Европейския орган за застраховане и професионално пенсионно осигуряване (EIOPA) в съобщение за пресата вчера предупредиха потребителите за рисковете, пред които са изправени при използването на криптовалута. Те напомниха на потребителите на крипто, че „крипто активите са много рискови и спекулативни“.
Регулаторите обясниха, че дават това предупреждение в светлината на нарастването на дейностите и интереса, свързани с крипто, в региона. ESA също така изразиха загриженост относно това, което нарекоха „агресивно популяризиране“ на крипто активи „и свързани продукти пред обществеността, включително чрез социалните медии“.
Като посочиха 3 причини, регулаторите обясниха, че повечето крипто активи не са подходящи за инвестиции или платежни решения, противно на общоприетото мнение. В предупреждението се посочва, че крипто инвеститорите трябва да „се изправят пред много реалната възможност да загубят всичките си инвестирани пари, ако купят тези активи“. В него също така се посочва, че потребителите трябва да внимават с „подвеждащи реклами„, дори тези в социалните медии чрез инфлуенсъри.
Регулаторите също така казаха на потребителите на криптовалути да бъдат особено подозрителни към рекламите, които обещават „бърза или висока възвръщаемост, особено тези, които изглеждат твърде добри, за да са истина„. В съобщението се посочва, че тези предупреждения се основават на „съвместното предупреждение на ESA, издадено през февруари 2018 г., и изявление през март 2021 г.“
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Правителството на Аржентина ще ‘обезкуражи’ използването на криптовалути
В предупреждението ESA напомня на потребителите на криптовалути, че в момента не съществуват предпазни мерки за тях, тъй като дигиталните активи тепърва ще бъдат предмет на регулация в региона. ESA казаха на потребителите, че регулаторната рамка, предложена от Европейската комисия, все още преминава през необходимите законодателни процеси и като такава не е законова и все още не предлага защита. Предложената от Европа регулаторна рамка за криптовалута MiCA премина през процес на гласуване в понеделник.
Криптовалутите станаха обект на интензивни дебати в Европа през последните години. В допълнение, забраната за добив на крипто и Биткойн в Китай също катализира много дискусии. В резултат на това няколко Биткойн копачи трябваше да мигрират от страната в Америка и части от Европа, което ефективно увеличава блокчейн активността в региона.
Миналата година шведските регулатори в отворено писмо до ЕС предложиха добивът на Биткойн да бъде забранен в Европа, позовавайки се на енергийни и екологични опасения. Писмото получи сериозно внимание в страни като Испания и Норвегия.
Точно преди ЕС да гласува MiCA в понеделник, крипто общността се опасяваше, че неговите разпоредби ефективно ще забранят PoW криптовалутите (Биткойн). Въпреки това, в това, което беше описано като голяма победа за Биткойн в региона, членовете на Европейския парламент гласуваха против въпросната разпоредба. Френският законодател Пиер Персон смята, че трябва да се възприеме блокчейн технологията, за да се конкурира благоприятно с други нации.
Панама Сити може би се готви за голям скок в крипто пространството след дискретен, но знаков ход на кмета на града.
Главният глобален стратег на JPMorgan Chase изрази предпазливо мнение за американската икономика, предполагайки, че макар и пълна рецесия да може да бъде избегната, краткосрочните перспективи сочат бавен и неравномерен растеж.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп поднови критиките си към политиката на Федералния резерв, призовавайки за бързо понижение на лихвените проценти и изрази съмнения в способността на председателя на Фед Джером Пауъл да се справи с процеса.
FTX, фалиралата крипто борса, която е в центъра на един от най-големите скандали в индустрията, се готви да започне мащабни изплащания на кредиторите си, считано от 30 май.