Кристин Лагард, председателят на Европейската централна банка, отвори темата за дигиталното евро за обществени консултации.
Един от въпросите? Искат ли европейците дигитално евро, което да не разчита на посредници?
„Тъй като европейците все повече се насочват към дигиталния начин, по който харчат, пестят и инвестират, ние трябва да сме готови да издадем дигитално евро, ако е необходимо. Също така искам да чуя вашите възгледи за него“, сподели тя вчера, публикувайки линк към анкета.
We’ve started exploring the possibility of launching a digital euro. As Europeans are increasingly turning to digital in the ways they spend, save and invest, we should be prepared to issue a digital euro, if needed. I’m also keen to hear your views on it https://t.co/0ZuU2ZZgCp pic.twitter.com/CoY5sN7Yoz
— Christine Lagarde (@Lagarde) November 1, 2020
Лагард, която преди е управлявала Международния валутен фонд, заяви в следващо видео, че проучването означава, че „потребителите и европейците всъщност могат да изразят предпочитанията си и да ни кажат дали биха били щастливи да използват дигитално евро точно по начина, по който използват евромонета или евробанкнота, знаейки, че това са наличните пари на централната банка и на които те могат да разчитат.“
„Все още сме на етап преглед и разглеждане“, каза тя.
Проучването изисква от респондентите да класират предпочитанията си за дигитално евро и да отговорят на въпроси като:
Какви услуги, функционалности или случаи на използване смятате за осъществими и трябва да бъдат взети предвид при разработването на дигитално евро?
Проучването на ЕЦБ описва „два подхода, които можем да предприемем, за да накараме дигиталното евро да работи, един, който изисква посредници да обработят плащането, и един, който не го прави“.
В единият подход ЕЦБ описва дигитално евро, което „няма нужда централната банка или посредник да участва в обработката на всяко едно плащане“.
Това би „се почувствало по-близо до плащанията в брой, но в дигитална форма – бихте могли да използвате цифровото евро, дори когато не сте свързани с интернет, а поверителността и личните ви данни ще бъдат по-добре защитени“.
При другият подход посредниците ще записват транзакциите.
Ripple ускорява регионалните си амбиции с нов тласък в ОАЕ, сключвайки съюзи със Zand Bank и финтех стартъпа Mamo, за да разшири своята платежна блокчейн мрежа.
Докато пазарите реагират нервно на новите търговски мерки на президента Тръмп, основателката на ARK Invest Кати Ууд заема противоположна позиция: Тя вярва, че настоящите сътресения в крайна сметка могат да отворят пазарите и да доведат до дългосрочен растеж.
С бавното изместване на глобалния баланс на финансовата мощ, Китай предприема стратегически ходове, за да превърне юана в сериозна алтернатива в международната търговия.
Въпреки последните признаци на икономическа сила, милиардерът инвеститор Стив Коен остава предпазлив относно перспективите за САЩ, предупреждавайки, че растежът може да се забави повече, отколкото пазарите са склонни да признаят.