Изпълнителният клон на Европейският съюз изложи планове за създаване на цялостна регулаторна рамка за дигиталните активи.
Потвърждавайки доклад от миналата седмица, Европейската комисия предложи в четвъртък законодателство, което ще превърне криптовалутите в регулиран финансов инструмент.
Наречен „Регламент за пазарите на крипто активи“ (MiCA), законопроектът ще даде яснота за това какво представлява „крипто актив„, както и дефиниции за различни подкатегории на токените.
Той ще предостави правила за дигиталното съхранение на активи и капиталовите изисквания, като същевременно ще определи каква ще бъде връзката между издателя на токена и притежателя на токена, включително определяне на процедура за инвеститорите да подават жалби срещу проекти.
Длъжностни лица също изложиха идеята за регулаторна инициатива за ‘пясъчник‘ за компании, които развиват инфраструктура за търговия и сетълмент на дигитални активи.
Ако бъде приет, MiCA ще превърне ЕС в най-голямото и значимо регулирано пространство за криптовалути в света.
Рамката ще бъде приложима във всички 27 държави-членки, като предоставя на регулирани крипто компании правата да оперират в целия ЕС.
Следвайки опасенията, изразени миналата седмица от петима европейски министри на финансите, комисията също така предупреди, че емитентите на стабилни монети вероятно ще бъдат подложени на по-строги регулаторни проверки.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Руската централна банка и Министерството на финансите планират да стартират крипто борса, насочена ексклузивно към „висококвалифицирани инвеститори“, според доклад на местната информационна агенция Interfax от сряда.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.
Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл намекна, че американските банки може скоро да проявят повече гъвкавост, когато става въпрос за работа с дигитални активи – забележителна промяна от предпазливия подход, поддържан от регулаторите през последните години.
Притесненията относно неконтролираното влияние във Вашингтон предизвикаха нов законодателен натиск за затягане на етичните правила за федерални съветници на непълно работно време по повод връзки с мощни корпорации.