Изпадналата в несъстоятелност крипто борса FTX обяви намерението си да проучи възможността за продажба на европейските си бизнеси.
FTX Europe AG, холдинговата компания, занимаваща се с европейските бизнес действия на компанията, е подала заявление за мораториум в Швейцария, се твърди в прессъобщение, публикувано на 12 април.
Мораториумът има за цел да даде възможност на компанията да проучи стратегически алтернативи, включително продажбата на бизнеса си, които по-рано бяха оповестени като част от одобрените от съда по несъстоятелността на САЩ тръжни процедури.
Според информацията швейцарският съд е назначил администратор на FTX Europe AG, чието име не се съобщава. Към края на март FTX EU създаде уебсайт, за да позволи на европейските си клиенти да подадат заявление за теглене на средствата си.
Освен това, както бе съобщено от CryptoDnes, фалиралата борса предполагаемо е съхранявала частни ключове на крипто портфейли в Amazon Web Services (AWS).
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Инфлацията в САЩ се забавя до 2-годишно дъно – Фед все пак може да повиши лихвите
Също така крипто борсата е използвала QuickBooks и Microsoft Excel за управление на счетоводството на множество субекти, което според съобщенията е било неорганизирано и склонно към грешки.
В резултат на това ръководителите на FTX са призовани в съда за да обяснят действията си по отношение на безопасността и съхранението на дигитални активи.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.
В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.
JPMorgan и други големи американски банки са подложени на натиск заради съдебен иск, целящ да премахне новосъздаденото от Бюрото за финансова защита на потребителите (CFPB) „правило за отворено банкиране“.