Начало » Европейските петролни гиганти се отдалечават от зелената енергия

Европейските петролни гиганти се отдалечават от зелената енергия

18.11.2024 20:15 3 мин. четене Alexander Stefanov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Европейските петролни гиганти се отдалечават от зелената енергия

ВР, която някога се фокусираше върху прехода към нисковъглеродно бъдеще, сега се връща към основните си операции с нефт и газ.

Под ръководството на главния изпълнителен директор Мъри Аучинклос компанията ще насочи милиарди към нови разработки на нефт и газ, особено в американския залив и Близкия изток, тъй като се стреми да съживи резултатите си и да отговори на опасенията на инвеститорите.

Промяна в плана

Като част от тази промяна BP реши да забави инвестициите си в нисковъглеродни проекти, включително да спре 18 инициативи за водород и да продаде активите си във вятърната и слънчевата енергетика. Освен това компанията направи значителни съкращения в екипа си по водородни технологии в Лондон, като намали размера му с повече от половината.

Този стратегически ход следва по-ранните амбиции на BP да се превърне в лидер в областта на зелената енергия, отразявайки променящата се пазарна динамика.

Конкуренцията предприема същия подход

Конкурентите в енергийния сектор, като Shell и Equinor, също съкращават плановете си за преход. Shell, под ръководството на главния изпълнителен директор Ваел Саван, се фокусира върху подобряване на резултатите и възвръщаемостта, като същевременно се оттегля от някои от предишните си нисковъглеродни инициативи, включително плаващи офшорни вятърни и водородни проекти. Тя също така намали целите си за намаляване на въглеродните емисии и търси купувачи за някои активи, като например Select Carbon – компания, която придоби през 2020 г.

По подобен начин Equinor преструктурира своето нисковъглеродно подразделение REN Adjust, за да даде приоритет на по-напреднали проекти за офшорни вятърни централи, като същевременно отложи някои по-ранни начинания в областта на възобновяемите енергийни източници. Въпреки тези неуспехи и двете компании продължават да инвестират в биогорива и някои проекти за вятърни централи в морето, които имат потенциал за по-бърза възвръщаемост.

Енергийната криза

По-широката тенденция в петролния и газовия сектор отразява нарастващия натиск от енергийната криза, изострена от нахлуването на Русия в Украйна, и нарастващите разходи за технологиите за възобновяема енергия.

Макар че тези компании намалиха своите екологични инициативи, те продължават да се съсредоточават върху задоволяването на непосредствените потребности на енергийните пазари и генерирането на печалби. TotalEnergies обаче се откроява като изключение, продължавайки агресивните си инвестиции в нисковъглеродни технологии и надминавайки европейските си конкуренти по капацитет за възобновяема енергия.

Търсенето на петрол ще продължи да расте

Въпреки акцента върху изкопаемите горива в краткосрочен план, перспективите пред сектора остават несигурни, като се очаква световното търсене на петрол да достигне своя връх до края на това десетилетие, тъй като се ускорява въвеждането на електрически превозни средства. Международната агенция по енергетика прогнозира, че нарастването на броя на електрическите превозни средства ще доведе до по-нататъшно нарушаване на традиционните енергийни пазари, което ще направи все по-трудно за компаниите да балансират инвестициите в изкопаеми горива с целите, свързани с климата.

Тъй като светът се бори с предизвикателството да постигне целта за климата от 1.5°C, петролните гиганти трябва да се ориентират в деликатния баланс между постигането на краткосрочни печалби и приноса към дългосрочните цели за устойчивост. Сега инвеститорите внимателно следят как тези компании ще коригират стратегиите си, за да запазят рентабилността си и същевременно да управляват прехода към по-чисти енергийни източници.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

БРИКС: Стремежът на Китай да наложи юана среща глобална съпротива

От 2022 г. насам Китай активно популяризира юана като основна валута за търговия между страните от БРИКС, възползвайки се от геополитическите раздори – особено след като западните санкции засегнаха Русия.

22.04.2025 9:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Разследват американски депутат след 190% печалба от тази европейска компания

Представителката на парламента на Невада, Сузи Лий е подложена на проверка след нейната инвестиция в германската отбранителна компания Rheinmetall AG.

21.04.2025 13:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Вероятността за рецесия на Polymarket се повиши вследствие на митата на Тръмп

След последния ход на президента Тръмп за налагане на мащабни мита, тревожността на пазара се увеличава, а крипто-базираните платформи за прогнози сигнализират за нарастващо убеждение, че на хоризонта се задава рецесия в САЩ.

21.04.2025 8:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Заплахите на Тръмп да уволни председателя на Фед предизвикват тревога за стабилността на пазарите

Антъни Помплиано се противопоставя категорично на неотдавнашния стремеж на Доналд Тръмп да отстрани председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, като предупреди, че подобен ход може да навреди на доверието във финансовата система на САЩ.

20.04.2025 20:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.