Европейската комисия е готова да наложи значителна глоба в размер на €500 милиона на Apple, като я приписва на предполагаеми нарушения на законодателството на ЕС в областта на конкуренцията.
Това действие е резултат от разследване, започнало след като през 2019 г. платформата за стрийминг на музика Spotify подаде официална жалба, в която обвини Apple, че дава предимство на собствената си услуга Apple Music пред алтернативи на трети страни.
Централно място в разследването заемат правилата на App Store на Apple, които в много региони задължават компании като Spotify да използват услугата за фактуриране на Apple, като понасят комисиона до 30%, вместо да позволяват директно фактуриране в рамките на своите приложения.
Проучването е насочено към това дали Apple ограничава приложенията да информират потребителите за по-евтини възможности за абонамент извън нейната екосистема, което може да наруши правилата на ЕС за конкуренцията.
Ако бъде финализирана, тази глоба ще представлява едно от най-големите наказания, наложени от ЕС на голяма технологична компания.
Този ход е в унисон с по-широките усилия на съюза за справяне с антиконкурентните практики сред технологичните гиганти, пример за което е предстоящото приемане на Закона за дигиталните пазари.
Съгласно този закон Apple ще бъде задължена да разреши разпространението на приложения от трети страни извън iOS Store и да улесни директното фактуриране за тези приложения. Въпреки че Apple може да обжалва, действията на Комисията подчертават нейния ангажимент да гарантира лоялна конкуренция на цифровия пазар.
Майкъл Бъри, станал известен с филма „The Big Short“, отново развълнува пазарите с промените в позициите на портфолиото на своя хедж фонд — този път, залагайки силно песимистично.
Панама Сити може би се готви за голям скок в крипто пространството след дискретен, но знаков ход на кмета на града.
Главният глобален стратег на JPMorgan Chase изрази предпазливо мнение за американската икономика, предполагайки, че макар и пълна рецесия да може да бъде избегната, краткосрочните перспективи сочат бавен и неравномерен растеж.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп поднови критиките си към политиката на Федералния резерв, призовавайки за бързо понижение на лихвените проценти и изрази съмнения в способността на председателя на Фед Джером Пауъл да се справи с процеса.