Икономистите все по-често прогнозират намаляване на лихвените проценти с 0.25% от Европейската централна банка (ЕЦБ) през октомври, измествайки се от по-ранните очаквания за намаление през декември.
Слабите данни за инфлацията от Франция и Испания, както и спадът на индекса на мениджърите по поръчките (PMI) – който през септември се понижи до 48.9 – подтикнаха към преразглеждане на графика. Спадът на PMI сигнализира за значително забавяне на бизнес активността, което поражда спешна необходимост от по-нататъшно намаляване на лихвените проценти.
Докато ECB се подготвя за заседанието си на 18 октомври, пазарите на облигации вече показват 80% вероятност за намаляване на лихвените проценти, в сравнение с 40%. Водещи финансови институции като Goldman Sachs и JPMorgan ревизираха прогнозите си, като много от тях предвиждат намаления както през октомври, така и през декември.
Пол Холингсуърт от BNP Paribas предупреди, че твърде дългото изчакване може да застраши икономическото възстановяване на еврозоната. Актуализираните прогнози за инфлацията и растежа ще бъдат представени на заседанието през декември.
Председателят на ЕЦБ Кристин Лагард е предпазлива по отношение на бъдещите си действия, като набляга на подход, основан на данни. Последните данни на члена на Изпълнителния съвет на ЕЦБ Изабел Шнабел обаче показват, че инфлационните очаквания са намалели, което подкрепя тезата за намаляване на лихвените проценти. Макар че представителите на ЕЦБ не потвърдиха решението от октомври, те признават нарастващите рискове от понижение.
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.