Кристин Лагард, председателят на Европейската централна банка, наскоро спомена, че ЕЦБ иска да играе „активна роля“ в иновацията на областта на разплащанията, по време на интервюто си с френското бизнес списание Challenges.
Тя признава, че съществува „спешното търсене“ за по-ефективни платежни решения, особено що се отнася до прехвърлянето на пари между различни страни.
Според Лагард, ЕЦБ в момента оценява разходите и ползите от създаването на собствена дигитална валута на централната банка (CBDC). Те искат да гарантират, че валутата на централната банка ще продължи да се използва, въпреки постепенното изчезване на физическите пари. Тя подчертава също така, че криптовалутите, емитирани от централните банки, не трябва да „засенчват“ частни решения за дигитални разплащания.
„Гледаме отблизо възможността и достойнствата на CBDC, също защото това може да има големи последици за финансовия сектор и за предаването на паричната политика.“
В края на 2019 г., ЕЦБ създаде специална работна група, която да определи колко е възможно да се издава CBDC в рамките на еврозоната.
Интервюто на Лагард идва, след като тя подчерта важността на адаптирането към финансовите иновации в края на 2019 г. Освен това тя спомена, че има голямо търсене на стабилни монети, които всъщност не са адресирани.
През декември 2019 г. ЕЦБ публикува и документ, който представя CBDC като общоевропейско решение за плащания.
„Ако усилията на индустрията не достигнат до разработването на иновативно и ефективно общоевропейско решение за плащания, социалната необходимост от него потенциално би могла да бъде удовлетворена чрез издаване на CBDC.“
Както бе съобщено, Банката на Франция (Banque de France) се очаква да започне изпитанието на собствената си криптовалута през Q1 2020.
Меме монетите доминират крипто пазара през юли, като досега през месеца са надминали всички други сектори с впечатляваща възвръщаемост от 30.06%, според най-новите данни на CoinDesk.
Coinbase направи важна крачка към разширяване на присъствието си в областта на децентрализираните финанси (DeFi), като привлече в екипа си ръководството на Opyn Markets, известна компания в сектора на DeFi дериватите.
Grayscale Investments призова Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) да разреши пускането на своя мулти-крипто ETF – Grayscale Digital Large Cap Fund – с аргумента, че по-нататъшни забавяния нарушават законоустановените срокове и нанасят вреди на инвеститорите.
Robinhood официално въведе услугите за стейкинг на Етериум (ETH) и Solana (SOL) за своите клиенти в САЩ, предлагайки на потребителите нов начин да печелят награди от своите крипто активи.