Кристин Лагард, председателят на Европейската централна банка, наскоро спомена, че ЕЦБ иска да играе „активна роля“ в иновацията на областта на разплащанията, по време на интервюто си с френското бизнес списание Challenges.
Тя признава, че съществува „спешното търсене“ за по-ефективни платежни решения, особено що се отнася до прехвърлянето на пари между различни страни.
Според Лагард, ЕЦБ в момента оценява разходите и ползите от създаването на собствена дигитална валута на централната банка (CBDC). Те искат да гарантират, че валутата на централната банка ще продължи да се използва, въпреки постепенното изчезване на физическите пари. Тя подчертава също така, че криптовалутите, емитирани от централните банки, не трябва да „засенчват“ частни решения за дигитални разплащания.
„Гледаме отблизо възможността и достойнствата на CBDC, също защото това може да има големи последици за финансовия сектор и за предаването на паричната политика.“
В края на 2019 г., ЕЦБ създаде специална работна група, която да определи колко е възможно да се издава CBDC в рамките на еврозоната.
Интервюто на Лагард идва, след като тя подчерта важността на адаптирането към финансовите иновации в края на 2019 г. Освен това тя спомена, че има голямо търсене на стабилни монети, които всъщност не са адресирани.
През декември 2019 г. ЕЦБ публикува и документ, който представя CBDC като общоевропейско решение за плащания.
„Ако усилията на индустрията не достигнат до разработването на иновативно и ефективно общоевропейско решение за плащания, социалната необходимост от него потенциално би могла да бъде удовлетворена чрез издаване на CBDC.“
Както бе съобщено, Банката на Франция (Banque de France) се очаква да започне изпитанието на собствената си криптовалута през Q1 2020.
Дигиталната банкова платформа SoFi Technologies се завръща с пълна сила в криптовалутния сектор, като подновява услугите си за крипто търговия и блокчейн, след като се оттегли от сектора в края на 2023 г.
Нови данни за личните потребителски разходи (PCE) — предпочитаният индекс за инфлация на Федералния резерв — показват, че инфлацията бележи ръст през май, което може да отложи дългоочакваното понижение на лихвите от Фед до септември или по-късно.
Председателят на Федералния резерв Джером Пауъл отново е под натиск, този път с поредната критика от Доналд Тръмп за решението на Фед да запази лихвените проценти без промяна през юни.
Авторът на книги за лични финанси Робърт Кийосаки призовава инвеститорите да преосмислят подхода си към парите, тъй като дигиталните активи променят икономическия пейзаж.