Въпреки че Биткойн все още не се радва на твърде широко приемане, основоположната му технология - блокчейн – добива все повече сцепление.
<span style="background-color: transpa Европейската космическа агенция (ESA), голяма междуправителствена организация, посветена на космическото проучване, финансира нов блокчейн проект, чиято цел е да засили световната минна индустрия.
Известен подръжник на приложенията за блокчейн технологиите, сега ESA съ-финансира съвместен проект с шотландския стартъп Hypervine за подобряване на прозрачността на данните за минната индустрия чрез комбиниране на сателитни данни и блокчейн. Новината бе съобщена от петролно и газово ориентираното издание Oil & Gas Middle East.
Проектът има амбициозната мисия да предотврати грешни изчисления и потенциално катастрофални или фатални аварии в минната индустрия чрез предоставяне на единна и неизменна база данни за добива.
Проектът се основава на технологията на Hypervine, която позволява на минните екипи и техните дъщерни дружества ясно да записват данни в непроменима книга, елиминирайки риска най-малките промени в данните да бъдат амплифицирани по веригата.
По-конкретно, инициативата има за цел да запише информация, получена от спътници в разпределена книга, за да предостави на минните фирми надежден и координиран източник на данни, заменяйки източници на хартиен носител, които трябва да бъдат проверявани от множество екипи на различни места. Тъй като миньорските компании могат да прекарат месеци, за да получат точните данни от често фрагментирани източници, проектът за сателитна база данни, задвижван от блокчейн, също е предназначен да намали разходите на минната индустрия.
Освен че повишава точността и намалява човешките грешки и потенциалните рискове, проектът, подкрепен от ESA, ще повлияе положително и на условията на околната среда, като намали въглеродните емисии.
Беатрис Барези, технически служител в ESA Space Solutions, подчерта, че употребата на спътникови данни за добив се радва на все повече инвестиции, докато разширяването на подобни инициативи с технологии като блокчейн се очаква да осигури по-добри търговски резултати.
Бареси каза:
Нашата основна цел е да направим индустрии като добивната промишленост по-безопасни, по-чисти и по-отговорни. Работата с компании като Hypervine ни позволява да постигнем тези цели, като същевременно подобряваме стандартите в множество индустрии. Чудесно работихме с Hypervine по този проект и очакваме с нетърпение следващите фази, които предстоят.
ESA активно изследва блокчейн индустрията заедно с космическите изследвания. През септември 2019 г. агенцията предостави на блокчейн стартъпа SpaceChain около $ 66,000 за търговска разработка на сателитен портфейл с много подписи.
@page { size: 8.5in 11in; margin: 0.79in } p { margin-bottom: 0.1in; line-height: 115%; background: transparent }
Преди това ESA издаде бяла книга за потенциална бъдеща пътна карта за внедряване на блокчейн за наблюдение на Земята.
Според нови данни от платформата за пазарна информация Santiment, развитието в сегмента на изкуствения интелект и големите данни в крипто сектора остава силно, като няколко големи проекта показват забележителна активност в GitHub през последните 30 дни.
XRP Ledger (XRPL) официално пусна своята Етериум Виртуална Машина (EVM) в основната мрежа, което е важен етап в усилията му да съчетае ефективността на плащанията на XRP с възможностите за смарт договори на Етериум.
Камарата на представителите на САЩ направи важна крачка към регулирането на дигиталните активи, като прие Закона за внедряване на американски блокчейни от 2025 г.
Според нов доклад на Santiment, Chainlink ($LINK) е запазил доминиращата си позиция като най-активно развиваният DeFi проект през последните 30 дни.