Европейският съюз (ЕС) активно реформира банковите си разпоредби, за да се справи с влиянието на Биткойн (BTC) и криптовалутите.
Една от ключовите мерки, които се прилагат, е задължителното оповестяване на притежаваните криптоактиви от банките, които извършват дейност в ЕС. Този ход има за цел да насърчи прозрачността и да смекчи потенциалните рискове, свързани с дигиталните активи.
Чрез публичното оповестяване на притежаваните от тях активи банките могат да предоставят на регулаторните органи и заинтересованите страни по-ясна представа за експозицията си към криптовалути.
В допълнение към изискванията за оповестяване ЕС въведе и капиталово изискване за притежаваните от банките криптоактиви. Това означава, че банките в ЕС трябва да поддържат определени криптовалути в портфейлите си, като гарантират, че са адекватно подготвени да боравят с тези активи и да управляват ефективно свързаните с тях рискове.
Този проактивен подход демонстрира ангажимента на ЕС да насърчава сигурен и стабилен банков сектор в условията на нарастващото влияние на криптовалутите.
Предложените разпоредби за банковия сектор са в съответствие с по-широката регулаторна рамка, която се разработва за сектора на криптовалутите. Очаква се борсите, брокерите и другите платформи, ангажирани с дейности, свързани с криптовалути, също да спазват изискванията за оповестяване.
Чрез създаването на последователна регулаторна рамка ЕС цели да повиши защитата на инвеститорите и да създаде равни условия за всички участници на пазара на криптовалути.
Освен това участието на традиционните банки в екосистемата на криптовалутите се увеличава. Известни европейски банки, сред които CACEIS и Crédit Agricole, започнаха да предлагат крипто услуги, като например решения за закупуване и попечителство.
Тази тенденция не се ограничава само до Европа, тъй като големи финансови институции в световен мащаб, като Banco Santander, BBVA, BNP Paribas, BNY Mellon, JP Morgan и Goldman Sachs признаха потенциала на криптовалутите и предприеха стъпки за навлизане в това пространство.
Нарастващото участие подчертава все по-широкото приемане и интегриране на дигиталните активи в традиционния банков сектор, което бележи значителна промяна във финансовия пейзаж.
Европейският съюз е издал общо 53 лиценза в рамките на регулаторната си рамка MiCA (пазари на крипто активи), което е важна стъпка към хармонизиран надзор над крипто активите в целия регион.
След приемането на мащабния закон за данъците и разходите на президента Доналд Тръмп, републиканците в Камарата на представителите подготвят почвата за сериозен натиск за законодателство в областта на криптовалутите.
Председателят на Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) Пол Аткинс подчерта, че агенцията ще продължи да се фокусира върху защитата на инвеститорите, борбата с търговията с вътрешна информация, манипулирането на пазара и променящия се пейзаж на крипто регулациите.
Губернаторът на Аризона Кейти Хобс официално наложи вето върху законопроект 2324 на Камарата на представителите, който имаше за цел да създаде държавен фонд за резерв от конфискувани крипто активи.