Кристиан Линднер, лидер на германските Свободни демократи (FDP), предложи Биткойн да бъде включен в националните резерви на Германия, както съобщи Handelsblatt.
Той също така предлага Европейската централна банка (ЕЦБ) да обмисли подобна стратегия. Позицията на Линднер е повлияна от дискусиите в САЩ за употребата на BTC като актив на федералния резерв – ход, който според него Германия трябва да оцени, за да избегне изоставането си в крипто пространството.
45-годишният Линднер разглежда Биткойн като потенциален инструмент за повишаване на устойчивостта на резервите на Германия.
Коментарите му идват на фона на дебатите в САЩ, където законопроект, представен от сенатор Синтия Лумис, има за цел да позволи на Министерството на финансите да придобие 5% от общото предлагане на Биткойн. Експерти като Джеф Парк от Bitwise Invest обаче оценяват само 10% вероятност подобна политика да бъде въведена през 2024 г.
В световен мащаб скептицизмът продължава, като Япония наскоро изрази съмнения относно приемането на криптовалутата като резервен актив. Критиците изтъкват волатилността на Биткойн като бариера, въпреки че Линднер отхвърля тази загриженост, отбелязвайки, че дори благородните метали изпитват колебания в цените.
Въпреки нарастващото му институционално приемане ролята на BTC като резервен актив в големите икономики остава несигурна.
Навърши се една година от последното халвинг събитие на Биткойн и дългосрочните притежатели имат повод за оптимизъм.
Супермаркет в Цуг, Швейцария, започна да приема плащания с Биткойн, с което се присъединява към разширяващия се списък с търговци на дребно, които приемат криптовалути.
След период на несигурност и голяма ценова волатилност на пазарите на акции и криптовалути на фона на сътресенията с митата на Тръмп, инвеститорите изглеждат по-спокойни.
Тъй като златото достига нови рекорди, много крипто ентусиасти търсят диверсификация, като инвестират в благородния метал.