Начало » Други » Европа и Русия спират да търгуват петрол – нови играчи на пазара?

Европа и Русия спират да търгуват петрол – нови играчи на пазара?

22.06.2023 8:00 3 мин. четене Alexander Stefanov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Европа и Русия спират да търгуват петрол – нови играчи на пазара?

Значителна промяна настъпи на руския петролен пазар, който вече не разчита на Европейския съюз (ЕС) като свой основен клиент.

Вследствие на мащабните забрани, наложени в отговор на конфликта в Украйна, вносът на руски петрол в ЕС отбеляза драстичен спад от 90% в рамките на една година.

През февруари 2022 г., съвпадащ с пълномащабната инвазия на Кремъл, ЕС закупи 15,189 милиона тона (Mt) руски суров петрол и рафинирани продукти като дизел, керосин и бензин.

През февруари 2023 г. и този внос рязко спадна до 1,876 милиона тона. Тенденцията на спад продължи и през март, достигайки нов минимум от 1,445 милиона тона.

За да запълнят значителната празнота, оставена от Русия, се намесиха редица държави, включително САЩ, Норвегия, Алжир, Бразилия, Ангола и Обединените арабски емирства.

Тези данни, които Евростат оповести в понеделник, подчертават далечните последици от решението на ЕС да наложи пълна забрана на руския петрол. Забраната влезе в сила в края на май след интензивни преговори.

Забраната обхвана както суровия петрол, така и рафинираните продукти, като отделните дати на прилагане бяха съответно 5 декември и 5 февруари.

Поетапните срокове имаха за цел да улеснят държавите членки в адаптирането им към значителната трансформация и последващата загуба на основния им доставчик на енергия.

Забележително е, че забраната не се отнасяше за вноса на петрол по петролопровода „Дружба“, най-вече по искане на държавите без излаз на море в Централна Европа, сред които най-значима беше Унгария. Тези искания доведоха до забавяне на окончателното одобрение на забраната.

Заслужава да се отбележи, че по-голямата част от руския суров петрол е насочена към трите държави, свързани с тръбопровода „Дружба“: Унгария, Словакия и Чешката република, както показва разбивката на данните за март по държави.

ПРОЧЕТИ ОЩЕ:

friendshipcoin-5cf5374b345ec

Макар че лидерите на ЕС обещаха да преразгледат спорното изключение за „Дружба“, което в момента е с неопределен срок, въпросът остава нерешен.

„Въпреки забраните общият внос на петрол от Русия не достигна нула поради специфичните изключения, позволяващи ограничен внос при определени условия“, уточнява Евростат в съобщението си за медиите.

Сътресенията, предизвикани от нахлуването на Русия, оказаха силно въздействие върху енергийния сектор, като накараха държавите членки да се възползват от извънредните си петролни резерви, за да стабилизират пазарните цени.

Данните на Евростат разкриват, че към март 2023 г. само пет държави членки – България, Чехия, Ирландия, Латвия и Литва – все още са под минималните си национални нива на запаси от нефт за извънредни ситуации.

С над 8 години опит в индустрията на криптовалутите и блокчейн, Александър е опитен създател на съдържание и пазарен анализатор, посветен на това да направи дигиталните активи по-достъпни и разбираеми. Той е специалист в разбиването на сложни крипто тенденции, анализирането на пазарни движения и създаването на задълбочено съдържание, насочено към образованието както на новодошлите, така и на опитни инвеститори. Александър е изградил репутация на човек, който предоставя навременни и точни анализи, като същевременно следи отблизо регулаторните промени, нововъзникващите технологии и макроикономическите тенденции, които оформят бъдещето на дигиталните финанси. Работата му се корени в страстта към иновациите и твърдото убеждение, че широко разпространеното образование е ключ към ускоряване на глобалното приемане на криптовалутите.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Стабилните монети вече се използват в кредитни карти, излагайки на риск банковите депозити

Стабилните монети вече не са просто крипто инструмент – те променят финансовия достъп, плащанията и дори динамиката на централното банкиране.

22.07.2025 20:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Kрипто индексът на страха и алчността остава повишен в продължение на 9 дни – какво да очакваме?

Крипто пазарът продължава да подава бичи сигнали, като индексът на страха и алчността на CMC се задържа на ниво 67 въпреки лекото отстъпление от вчера.

22.07.2025 8:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Oще една крипто компания подаде заявление за IPO

Според информация, разпространена в основните социални платформи от понеделник насам, BitGo е предприела дискретна стъпка към превръщането си в публична компания в Съединените щати.

21.07.2025 20:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Ключови събития в областта на криптовалутите, които да наблюдаваме през следващите месеци

Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.

21.07.2025 7:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.