Платформата за социални медии на Илон Мъск, X (преди позната като Twitter), се сблъска с критики от Европейския съюз за предполагаемо нарушаване на неговите разпоредби за онлайн съдържание.
Техническият регулатор на ЕС изрази загриженост, че акаунтите със синьо тикче (верифицирани акаунти) в X могат да заблудят потребителите, тъй като тази верификация може да бъде купена от всеки.
Регулаторът цитира доказателства за „злонамерени участници„, които използват тази възможност. В резултат на това разследване, проведено съгласно Закона за дигиталните услуги на ЕС (DSA), X може да бъде глобен с до 6% от глобалните си годишни приходи и да бъде задължен да промени дейността си в ЕС.
Смята се, че това синьо тикче, позволяващо на всеки да закупи верифициран статус, подкопава способността на потребителите да вземат информирани решения относно автентичността на профила и взаимодействието със съдържанието, заяви Комисията, като посочи доказателства за злоупотреби от страна на злонамерени участници.
Мъск реагира остро, определяйки DSA като „дезинформация“ в публикация в X. Той отправи критики към правилата на DSA като „цензурирана реч„, на която се противопоставя. Главният изпълнителен директор на X, Линда Якарино, също защити платформата, като заяви, че осигуряването на достъп до тази опция на всички потребители в Европа е за предпочитане пред ограничаването ѝ до няколко избрани.
Констатациите идват след седеммесечно разследване в рамките на DSA, което задължава големите технологични компании да ограничават незаконното съдържание и да защитават потребителите. Други компании, сред които TikTok на ByteDance, AliExpress и Meta Platforms, също са обект на проверка.
В рамките на проверката на Комисията на ЕС се подчертава липсата на прозрачност в рекламата на X и непредоставянето на необходимите данни за проучвания. Тя отбеляза, че условията за ползване на услугите на X не позволяват на оторизирани лица, да получат независим достъп до публични данни, например чрез скрапинг.
Комисията предложи на X да оспори констатациите или да разреши проблемите, като направи необходимите промени, за да се съобрази с разпоредбите на ЕС. Всяко такова споразумение ще бъде публично оповестено, което се противопоставя на твърдението на Мъск, че Европейската комисия му предлага „незаконна тайна сделка„.
The European Commission offered 𝕏 an illegal secret deal: if we quietly censored speech without telling anyone, they would not fine us.
The other platforms accepted that deal.
𝕏 did not. https://t.co/4lKsaRsYoA
— Elon Musk (@elonmusk) July 12, 2024
Според информация от Santiment, в началото на юли се наблюдава скок в онлайн дискусиите по широк спектър от теми, свързани с криптовалутите, като Solana ETF, стабилни монети, виртуални валути, Robinhood и AI бот проекти като Yapyo & Kaito водят в класацията по споменавания в различните платформи.
Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.