През 2023 г. Съединените щати се сблъскаха с втората по големина банкова криза от 2008 г. насам - фалитите на First Republic Bank, Silicon Valley Bank и Signature Bank.
Първата банка, която падна в кризата, обаче беше Silvergate Bank – базирана в Ла Джола, Калифорния, институция, която обслужваше предимно клиенти от индустрията на дигиталните активи, което накара мнозина да я нарекат „крипто банка“.
Silvergate бе успяла да се стабилизира въпреки предизвикателства като повишаващите се лихвени проценти и свиващия се крипто пазар.
Въпреки това, внезапна регулаторна промяна в началото на 2023 г., включваща агенции като Федералния резерв и FDIC, се насочи към банки с голяма концентрация на крипто клиенти, прекъсвайки подкрепата. Този регулаторен натиск принуди Silvergate да прекрати дейността си.
Илейн Хетрик, главен административен директор на Silvergate Capital, подчерта как банката се е разраснала бързо, като депозитите са нараснали от $1.8 милиарда през 2019 г. до $14.3 милиарда през 2021 г., подхранвани от крипто клиентите ѝ.
Въпреки това сривовете през 2022 г. на големи крипто играчи като FTX доведоха до свиване на депозитите и дори до масово изтегляне на средства от банката, което принуди Silvergate да продаде дългосрочни облигации на загуба. Към края на 2022 г. Silvergate отчете загуба в размер на $948.7 милиона.
Въпреки че разполагаше с повече активи, отколкото депозити, и отговаряше на капиталовите изисквания, регулаторните опасения относно ликвидните рискове в крипто банките не оставиха на Silvergate друг избор, освен да прекрати дейността си. На 8 март 2023 г. тя стана първата голяма банка, която затвори, на фона на вълна от проверки, свързани с крипто. Скоро я последва и Signature Bank.
Докато Етериум затвърждава ролята си в глобалния финансов пейзаж, Фондация Етериум стартира мащабна инициатива за осигуряване на бъдещата сигурност на мрежата.
Създателите на MetaMask не изключват възможността да пуснат токен, но ако това се случи, потребителите могат да очакват прозрачно и защитено от измами разпространение.
Световните пазари преоценяват очакванията си за икономическото представяне на Китай след внезапното затишие на търговското напрежение със САЩ.
Екосистемата на меме монетите на Solana навлиза в нова фаза, тъй като конкурентните платформи бързо набират популярност спрямо Pump.fun, дългогодишния лидер в създаването на токени. Това, което някога бе почти монопол, сега се превръща в конкурентна арена.