Експертът по финанси и инвестиции, и генерален партньор в Castle Island Ventures, Ник Картър, разговаря с Bloomberg и с тежкия критик на Биткойн Джо Вайсентал, по-специално за настоящото рали на Биткойн.
Той обясни защо тазгодишното рали е по-голямо от това през 2017 г. и изрази непопулярно мнение за намалението на наградите за Биткойн копачите, което се проведе през май.
В скорошно онлайн интервю за Bloomberg, Ник Картър заяви, че вероятността инфлацията да се повиши поради стимулиращите действия на ФЕД през тази година все още е доста слаба; много финансови институции и други големи пазарни участници обаче започнаха да възприемат Биткойн като инфлационен хедж.
За разлика от бума, който пазарът на Биткойн видя през 2017 г., този път е различен според много експерти; Картър обясни защо.
Той напомни, че възходът от преди три години се основаваше чисто на FOMO и хората грабваха Биткойн, за да го обменят по-късно на по-висока цена и да реализират големи печалби.
Сега обаче големи публично търгувани компании, като MicroStrategy и Square, както и милиардери като Пол Тюдор Джоунс и Робърт Кийосаки, придобиват Биткойн, за да го държат като надежден хедж срещу инфлацията, която се прогнозира през следващото десетилетие.
Този приток на институционални играчи е бил невъзможен през 2017 г., каза Картър, тъй като нямаше начин те да навлязат на пазара: няма търгуеми продукти, няма попечителски компании и др. Първият продукт, базиран на BTC, беше пуснат от CME през 2017 г. и след това започнаха да се появяват предложения за ETF и други борсово търгувани продукти, базирани на флагманската криптовалута, Етериум и други.
Същото направиха и услугите за попечителство, при които компании и големи притежатели могат да държат крипто в студено съхранение, тъй като централизираните (и децентрализирани) борси са лесна цел за хакерите от 2017 г.
На въпрос дали Биткойн халвинга през май е катализатор за растеж, Картър изрази непопулярно мнение, заявявайки, че цената му е определена и няма значително влияние.
Той добави, че всички халвинги са определени от първия ден, както и общият възможен размер на емисиите на Биткойн, който е записан в бялата книга на BTC.
Биткойн се задържа стабилно около нивото от $104,000, като се търгува вертикално след експлозивния скок от миналата седмица, когато премина шестцифрената граница.
Goldman Sachs тихо се превърна в един от най-големите институционални играчи на спот Биткойн ETF пазара.
Докато Strategy се превърна в синоним на корпоративно натрупване на Биткойн, Coinbase избра различен път.
Биткойн се търгува стабилно над нивото от $100,000, което предизвиква нов оптимизъм сред инвеститорите, но и повишава предпазливостта сред анализаторите, които следят за потенциални сътресения в бъдеще.