Миналата седмица Биткойн отбеляза най-значителния си седмичен спад на цената от август насам, като корекцията беше 15%.
Анализаторите предполагат, че глобалният макроикономически натиск е изиграл основна роля за този спад, което поражда опасения, че Биткойн може да бъде изправен пред по-нататъшни загуби, ако тези условия се влошат.
Is Bitcoin overdue for a correction?
In the past, #Bitcoin prices have followed global money supply with ~10 week lag.
As global money supply hit a new record of $108.5 trillion in October, Bitcoin prices reached an all-time high of $108,000.
Over the last 2 months, however,… pic.twitter.com/i80ym4Wu7F
— The Kobeissi Letter (@KobeissiLetter) December 21, 2024
BTC обаче има и вътрешни фактори, които биха могли да осигурят известна устойчивост пред лицето на външните предизвикателства. Един от ключовите аспекти е променящата се динамика на глобалната ликвидност. Последните данни разкриват, че през последните два месеца глобалното парично предлагане, или глобалната М2, е отбелязало рязък спад от $4.1 трилиона.
Този показател, който проследява общото парично предлагане в обращение в световен мащаб, е тясно свързан с движението на цената на Биткойн. Исторически погледнато, цената на BTC има тенденция да следва промените в глобалната М2 със закъснение от около 10 седмици, а експертите предупреждават, че ако спадът на глобалната ликвидност продължи, цената на Биткойн може да бъде изправена пред допълнителен натиск за понижаване.
Тъй като паричното предлагане спадна от рекордните $108.5 трилиона през октомври до $104.4 трилиона през декември, цената на Биткойн също отстъпи, което накара някои да прогнозират, че стойността на криптовалутата може да спадне още повече през следващите седмици.
Съоснователят на BitMEX Артър Хейс изрази предпазливи прогнози за Биткойн и криптовалутния пазар като цяло, предвиждайки възможен краткосрочен спад, тъй като правителството на САЩ променя стратегията си за ликвидност.
Вътрешната тенденция за поскъпване на Биткойн продължава да се засилва, като данните от блокчейна и поведението на пазара на деривати разкриват агресивно натрупване от страна на дългосрочните притежатели и „китовете“.
С ускоряването на институционалното приемане на Биткойн, американският гигант в управлението на активи Franklin Templeton издаде предупреждение относно нарастващата тенденция на крипто-базирани стратегии за управление на финансови средства.
Биткойн се повиши с 2% през последните 24 часа, достигайки $109,500 към момента на писане на статията, благодарение на нарастващия институционален приток към спот ETF-ите, облекчаването на напрежението в световната търговия и засилването на техническия импулс.