Спадът в цените на златото на 8 януари според мнозина се дължи на това, че търговците преразглеждат прогнозите си за предстоящо намаляване на лихвените проценти от страна на Федералния резерв.
Освен това рязкото повишаване на доходността на американските държавни ценни книжа през този месец оказа влияние върху низходящите тенденции при акциите в САЩ, суровините и цените на златото.
Вчера спот цената на златото се понижи до границата около $2,020 за тройунция. Въпреки това днес нещата изглеждат различно, тъй като благородният метал отразява 4% ръст за деня, търгувайки се около $2,035.
Трейдърите очакват с нетърпение публикуването на данните за индекса на потребителските цени (CPI) за декември, насрочено за този четвъртък, тъй като те привличат вниманието им. Тези данни следват стабилния доклад за заплатите, което кара търговците да очакват повишаване на инфлацията.
Макар че повишаването на инфлацията може да подтикне Фед да спре или да забави повишаването на лихвените проценти, не се очакват незабавни съкращения. Фед подчерта, че устойчивите данни за инфлацията и стабилният пазар на труда ще възпрат ранното намаляване на лихвените проценти.
Според CME FedWatch инструмента съществува 95.3% вероятност лихвените проценти да достигнат 525-550 базисни пункта, докато само 4.7% предвиждат достигане на лихвените проценти до 500-525 базисни пункта.
Ако лихвените проценти наистина се понижат по-късно тази година, може да има подем в цените на златото. Независимо от това Фед най-вероятно ще обмисли намаляване на лихвените проценти единствено ако данните за инфлацията намалеят. Инфлацията в САЩ спадна до 3.1% през ноември спрямо 3.2% през октомври и 3.7% през септември. Въпреки това скорошно охлаждане тя остава над целевото равнище на Фед от 2%.
Основателят на Binance, Чанпен Джао, отхвърли твърденията, че е свързан с World Liberty Financial (WLF), крипто проект, свързана със семейството на Доналд Тръмп.
Виталик Бутерин, съосновател на Етериум, наскоро сподели информация за своите крипто активи, докато отговаряше на дискусия в социалните мрежи.
Докато Вашингтон продължава с новите данъчни облекчения и военни разходи, все повече икономисти алармират за нарастващия дълг на САЩ.
Няколко от най-големите банки в САЩ, включително организации, свързани с JPMorgan, Bank of America, Citigroup и Wells Fargo, проучват възможността за създаване на обща стабилна монета, според източници, запознати с дискусиите.