САЩ изиграха ключова роля за стабилизирането на световните цени на петрола и бензина през тази година чрез стратегически действия на администрацията на Байдън и американските петролни компании.
Първоначално се очакваше цената на суровия петрол тип „Brent“ да се покачи над $100 за барел, но вместо това в края на годината тя спадна с 10% до около $77 за барел, което беше изненада за анализаторите, предвиждащи рязък скок.
Тази стабилизация се дължи на неочакваното нарастване на доставките на петрол, дължащо се на уникалната схема за ограничаване на цените, формулирана от САЩ и техните съюзници, която ограничи приходите на Русия от петрол, без да възпрепятства потока от доставки, въпреки опасенията след нахлуването на Русия в Украйна.
Освен това облекчените санкции на САЩ позволиха на Иран да увеличи износа си за различни държави, което допълнително допринесе за стабилизирането на цените. Едновременно с това рекордният добив на петрол в САЩ достигна 12.9 милиона барела дневно, надминавайки предишните прогнози с близо 600,000 барела.
Увеличеният добив в САЩ противодейства на усилията на ОПЕК и нейните съюзници да повишат цените чрез съкращаване на производството, което доведе до колебания в цените на суровия петрол. Цените на бензина последваха този пример, допринасяйки за намаляване на инфлацията, като средната цена на безоловния бензин в страната спадна до $3.12 за галон.
В перспектива до 2024 г. анализаторите очакват относително стабилни цени на петрола, въпреки че непредсказуемите геополитически промени представляват потенциална заплаха. Неотдавнашни инциденти, включително нападения в Червено море и геополитическо напрежение, подчертават фактори, които биха могли да повлияят на бъдещите цени на петрола.
Въпреки предизвикателствата, като например кредитните условия, засягащи частните производители на петрол, и намаляващия брой на нефтените платформи, експертите смятат, че сортът Brent вероятно ще се колебае между $70 и $90 за барел. Наташа Кънева от J.P. Morgan предположи, че стремежът към ценови диапазон от $80 за петрола би съответствал по-добре на динамиката на пазара.
В обобщение, интервенциите в САЩ и стабилното производство оказаха значително влияние върху световните цени на петрола през 2023 г., което доведе до по-стабилен пазар, въпреки че потенциалните геополитически смущения се очертават като несигурност за бъдещето.
С наближаването на първата крипто среща на върха в Ню Йорк, кметът Ерик Адамс е категоричен: Градът се позиционира като глобален център за развитие на блокчейн технологията.
Web3 гигантът Animoca Brands се готви да излезе на борсата в Ню Йорк, възползвайки се от това, което счита за по-благоприятна за криптовалутите среда под управлението на президента Доналд Тръмп.
Появи се еуфория около предполагаемото пускане на меме монета от Truth Social, след като вайръл публикация предизвика хайп в меме средите.
Aave, един от водещите протоколи в децентрализираните финанси, достигна нов етап, като вече има над $40 милиарда в депозити на своите кредитни пазари.