Потенциалът на Биткойн (BTC) да нарасне до $40,000 и отвъд тях до края на годината се засили напоследък поради забележителното движение на монети от централизираните борси.
Данните на Glassnode сочат, че от 17 ноември насам от борсите са изтеглени приблизително 37,000 BTC на стойност около $1.4 милиарда. Тази тенденция означава, че инвеститорите предпочитат да държат монетите си директно, вероятно в дългосрочен план.
Макар че част от това изтегляне може да е свързано с неотдавнашните правни проблеми на Binance, цялостната склонност към задържане предполага стабилно търсене и намаляване на натиска от продажби, което съвпада с вълнението около очакваното стартиране на спот борсово търгуван фонд (ETF) в САЩ.
Исторически погледнато, подобни изходящи потоци от борсите са сигнализирали за дъна на местните цени, подкрепяйки очакванията за средносрочен ценови подем. Биткойн надхвърли границата от $38,800 в началото на петък, което доведе до ръстове на по-широкия пазар на криптовалути.
Общата пазарна капитализация се покачи до $1.5 трилиона, ниво, което не е виждано от май 2022 г., отбелязвайки увеличение от около $400 милиарда от началото на октомври. Някои анализатори спекулират, че очакваното намаляване на лихвените проценти от централните банки през следващите месеци може да привлече повече капитал на пазарите, което потенциално да внесе по-голяма волатилност в спекулативни области като криптовалутите.
Антъни Русо, ръководител на брокерския отдел в TradeStation, подчерта:
Федералният резерв и други централни банки в световен мащаб променят позицията си, като вероятно приключват цикъла на затягане. За да се поддържат бичите пазарни нагласи, от решаващо значение е траекторията към по-ниски лихвени проценти и прекратяване на количественото затягане.
Русо отбеляза още, че навлизането в 2024 г. може да предостави възможност за положителна ликвидна среда на пазарите. Според него представянето на Биткойн често отразява общата ликвидност на пазарите; следователно значителна бича активност би изисквала благоприятни условия на ликвидност.
Инерцията на Биткойн набра скорост след неотдавнашните изявления на управителя на Федералния резерв Крис Уолър, който посочи признаци на икономическо забавяне и потисната инфлация. Уолър намекна за възможността за намаляване на лихвените проценти, ако инфлацията продължи да намалява – фактор, за който е известно, че оказва влияние върху пазарните движения.
По-високите лихвени проценти обикновено подтикват инвеститорите да се пренасочат от рискови активи като акции и криптовалути към по-безопасни инвестиции като облигации.
Рекордните стойности на Биткойн възродиха пазарния оптимизъм, но за разлика от краткотрайния скок, наблюдаван през януари, сегашното рали изглежда е изградено върху по-твърда основа.
Нов анализ на крипто компанията Matrixport предполага, че настоящото рали на Биткойн се дължи на силен интерес на спот пазара, а не на рискови спекулации, което бележи преход към по-стабилна пазарна динамика.
Крупен крипто инвеститор разбуни пазара на деривати, като отвори една от най-големите лонг позиции, наблюдавани досега в децентрализираните борси.
Биткойн достигна нов рекорд, преминавайки границата от $109,000, след силен възходящ поход.