Преди близо 10 дни, руската Федерална служба за сигурност, ФСБ, беше свързана със загубата на клиентски средства - на стойност около $450 милиона - от затворената вече борса за криптовалути WEX.
И на 15 ноември, Shanghai Internet Finance Rectification Agency обяви, че ще натисне местните крипто борси, според Asia Times.
Докато борсите предлагат добра ликвидност и сигурност при търгуване, все повече истории се разпространяват за хакове, кражби и измами.
Кадан Щаделман, технически директор на Komodo , проектът, който стои зад децентрализирания обмен AtomicDEX, каза, че проблемът е много по-задълбочен: „По своята същност най-големият проблем на централизирания модел за обмен се крие в огромното доверие, което трябва да приемете като потребител“, каза той.
Чрез централизиран обмен потребителите трябва да се доверят на компетентността на борсата в работата с фондове, инфраструктура и системи за сигурност. Още по-лошото е, че Щаделман посочи как централизираните борси „могат да бъдат лесно достъпени от властите чрез съдебни разпореждания и други принуждаващи средства“.
„Не само потребителите биха могли да изгубят активите си, но и личните им данни биха могли да попаднат в собствеността на правителство с по-малко от етични цели … да го кажа категорично, на определени места по света, ако използвате централизирана борса, все едно поставите голяма мишена на гърба си“, каза той.
В допълнение, каза изследователят по сигурността Хари Денли, „няма гаранция, че самата борса е платежоспособна“, визирайки деня на ProofOfKeys. Всяка година на 3 януари – датата на създаване на Биткойн – участниците изтеглят средствата си от борси до портфейл, който контролират. Идеята: да се напомня на хората да обмислят дали борсата е платежоспособна.“
Разбира се, „най-реномираните борси ще бъдат прозрачни и ще покриват загуби (обикновено само тези, които са пряко следствие от техните политики за сигурност, а не поради компроментиране на отделните потребители)“, заяви Денли.
Единият вариант е да използвате частен портфейл. Със собствения си портфейл, казва Джъстин Смит, главен технологичен директор на peer-to-peer протоколa SIBEX:
Никога не трябва да разкривате на никой друг колко пари имате под ръка, така че да не се насочват престъпници към вас, както и конкурентите, и борсите, да не се възползват от вас. Също така имате последната дума за това как и кога премествате средствата си.
Друга предпазна мярка би била използването на децентрализирана борса. Както казва Щеделман: „В подходящ DEX потребителите винаги имат пълен и безпрецедентен контрол върху своите частни ключове и средства“.
Каквото и да правите, Денли ни напомни, че запазването на по-голямата част от вашите средства със собствените ви ключове ви позволява да „си спестите главоболие от хакване на борса“. Дръжте си вие активите и имайте повече псевдоанонимност. Избягвайте да изпращате KYC информация, за да върнете всичките си средства и изберете политиките за сигурност, които защитават вашите пари.
През изминалата седмица крипто индустрията отбеляза голям напредък в DeFi, NFT, AI и платформите от втори слой.
Крипто борсата Bullish, подкрепена от инвеститора милиардер Питър Тийл, официално подаде заявление за първично публично предлагане (IPO), с което направи важна стъпка към навлизане на публичните пазари.
След като президентът Тръмп официално подписа закона GENIUS, регулаторният пейзаж за стабилните монети в САЩ навлезе в нова фаза, което предизвика сериозни реакции от страна на водещите играчи в индустрията.
Block Inc. (NYSE: XYZ), мощната финтех компания, която стои зад Cash App и Square, официално ще се присъедини към престижния индекс S&P 500 през следващата седмица.