Ерата на дигиталната трансформация направи значителен скок в развитието си чрез широкото приемане на криптовалутите.
Като доказателство за тази промяна едно проучване сочи, че 130 държави, представляващи 98% от световната икономика, активно проучват възможностите за разработване на свои дигитални валути, известни като дигитални валути на централните банки (CBDC).
Много големи икономики, включително държавите от Г-20 (с изключение на Аржентина), постигнаха значителен напредък в разработването на CBDC. Водещи в движението са единадесет държави, като Нигерия и няколко държави от Карибския басейн, които вече пуснаха свои собствени дигитални валути.
Китай се откроява с мащабното си начинание, провеждайки пилотни тестове на своя CBDC, включващи 260 милиона лица в 200 различни сценария, вариращи от електронна търговия, до плащания за държавни стимули.
Други значими нововъзникващи икономики, като Индия и Бразилия, имат планове да въведат свои дигитални валути през следващата година. Европейската централна банка също прояви активност, като подготви основите за пилотно въвеждане на дигитално евро с потенциален старт през 2028 г.
Докато Съединените щати напредват със своя дигитален долар за търговия на едро между банките, напредъкът по отношение на версия на дребно, достъпна за широката общественост, среща пречки. Въпреки това потенциалното глобално въздействие на приемането на CBDC от САЩ не може да се надценява поради доминиращата позиция на щатския долар в световната финансова система.
Няколко са факторите, които стимулират глобалния стремеж към CBDC, включително намаляващата употреба на физически парични средства и желанието на властите да запазят паричния си суверенитет в лицето на Биткойн и „големите технологични“ компании.
Проучването на CBDC се простира отвъд технологичния напредък, като обхваща значителни икономически и геополитически последици. По-долу е представен списък на 123 държави, участващи в проучването на CBDC:
Дори геополитически събития, като санкциите, наложени на страни като Русия и Венецуела, допринасят за тази тенденция, като подтикват дългогодишните съюзници на САЩ да търсят алтернативи на съществуващите платежни мрежи.
Пътят към CBDC обаче не е лишен от препятствия. Някои държави, като Нигерия, се сблъскаха с разочароващи темпове на възприемане след старта, а други, като Сенегал и Еквадор, спряха усилията си в посока развитие.
Понастоящем 64 държави са в напреднала фаза на проучване, като единадесет от тях успешно са пуснали своите дигитални валути.
CBDC, които представляват дигиталното проявление на фиатната валута на дадена страна, имат за цел да засилят финансовото приобщаване, да въведат конкуренция на националните платежни пазари, да подобрят ефективността на плащанията и да улеснят ефективното изпълнение на паричната и фискалната политика.
Възникват и съображения, свързани с националната сигурност, тъй като новите платежни системи биха могли да повлияят на способността на дадена държава да наблюдава трансграничните транзакции и да налага санкции.
Въпреки тези предизвикателства, 2023 г. е ключова година за проучването на CBDC. С разширяването на списъка от държави, включително Австралия, Бразилия, Япония и Русия, които отбелязват значителен напредък в разработването на CBDC, бъдещето на дигиталните валути изглежда обещаващо.
Несъмнено дигитализацията на парите представлява промяна на парадигмата в световната парична система и нейната трайност вече е неоспорима.
Докато Berkshire Hathaway преминава в ерата след Бъфет, Грег Абел, скромният канадски мениджър, готов да поеме управлението, се придържа към това, което познава най-добре – реални бизнеси с осезаема стойност.
Aptos прави фурор в крипто света, заемайки междинна позиция между традиционните уеб платформи и напълно децентрализираните системи.
Goldman Sachs повиши дългосрочната си прогноза за златото, предвиждайки, че цената на метала може да достигне $3,880 за унция до края на 2025 г., ако се засилят опасенията от рецесия.
2025 г. започна с нарастващи предизвикателства за пазарите.