На фона на недоволството от представянето на националния фондов пазар, несигурността на геополитическия фронт и девалвацията на валутата китайските инвеститори пренасочват вниманието си към инвестиционни възможности, които осигуряват експозиция към международни активи.
Тази стратегическа маневра има за цел да подобри диверсификацията на инвестиционните им портфейли и да противодейства на икономическите трудности, пред които са изправени.
Индивидуалните инвеститори насочват средствата си към възможности като борсово търгувани фондове (ETF) и взаимни фондове чрез програмата за квалифицирани местни институционални инвеститори (QDII), която служи като основен канал за международни инвестиции. Голямото търсене на тези опции принуждава мениджърите на фондове да търсят по-големи разпределения в рамките на строго регулираната рамка на QDII.
Инвеститорите, които участват в инициативите QDII, постепенно се отказват от инвестиране в акции в Хонконг. Вместо това те търсят перспективи в Съединените щати, Япония и развиващите се пазари като Виетнам и Индия в отговор на преобладаващите предизвикателства, пред които е изправена китайската икономика.
Данните на Morningstar сочат, че до 17 август тази година са въведени 38 нови фонда за QDII, което надхвърля 31-те фонда от предходната година.
По-специално, поради привлекателната възвръщаемост, Иван Ши от Z-Ben Advisors посочи нарастващото влечение към американските акции от втората половина на миналата година, особено към ETF Nasdaq.
Въпреки това процедурата за придобиване на допълнителни разпределения на QDII се забавя, тъй като Държавната администрация за чуждестранна валута (SAFE) запазва предпазливост, въпреки че в два кръга тази година е дала одобрения за общо $5.8 милиарда.
Компанията Tianhong Asset Management, която е подкрепяна от Ant Financial, въведе QDII продукти, които следят индекси като Nasdaq 100. Въпреки това отпуснатата квота за QDII не отговори на първоначалните очаквания.
Макар спекулациите за обезкуражаване на инвестициите в чужбина, QDII програмата запазва значението си за инвеститорите от континентален Китай. Тя се характеризира със забележително търсене и ръст на управляваните активи (AUM).
Възползвайки се от нарастващия интерес, JP Morgan Asset Management приема тази тенденция, като стартира нов QDII фонд, фокусиран върху Nasdaq 100. Тъй като китайските инвеститори се стремят към по-широка глобална диверсификация, привлекателността на инвестициите в чуждестранни пазари продължава да нараства.
Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп официално подписа мащабния си политически законопроект, превръщайки го в закон и утвърждавайки един от най-съществeните законодателни актове от неговото управление.