Рекордно високите целеви стойности в края на годината за S&P 500 и оптимистичните прогнози за 2024 г. говорят за положителни настроения на Уолстрийт. Въпреки това някои пазарни експерти предупреждават, че мечият сценарий остава актуален.
Съществува вероятност въздействието на рестриктивната политика на Федералния резерв все още да не се е проявило напълно и да се появят няколко потенциални риска, тъй като централната банка обмисля намаляване на лихвените проценти.
Фактори като постоянна инфлация, нарастващ дълг на САЩ и уморен американски потребител биха могли да допринесат за икономически спад, който да се отрази на пазара на акции. Неотдавнашните данни за инфлацията разкриха неочаквано повишение на потребителските цени през декември до 3.4% на годишна база, което усложни перспективите пред политиката на Фед и отслаби очакванията за предстоящо намаляване на лихвените проценти.
Главният икономист на Morningstar Престън Колдуел подчерта, че не е необходима рецесия, за да се понижи инфлацията до 2%, и всяка настъпила рецесия би била грешка на Фед, вероятно поправена чрез бързо и дълбоко намаляване на лихвените проценти.
Според Чарли Рипли, старши инвестиционен стратег на Allianz, ако закъснелите ефекти от повишаването на лихвените проценти наваксат, последиците могат да включват забавяне на наемането на служители, повишаване на безработицата и намаляване на потреблението, което да доведе до спад на капиталовите пазари.
Историческите данни показват смесена възвръщаемост на фондовите пазари по време на икономически спадове, като положителна възвръщаемост се наблюдава при около половината от 31 рецесии след Гражданската война.
Притесненията се простират отвъд домакинствата, тъй като правителството натрупва исторически дълг. Неотдавнашното понижаване на рейтинга на американския дълг над $34 трилиона от страна на Fitch алармира за потенциални предизвикателства, като по-високите дългосрочни лихвени проценти забавят икономиката и създават рискове от рецесия.
Геополитическите рискове, включително продължаващите конфликти в Украйна, Израел и нарушенията в Червено море, засилват опасенията. Напрежението в Азия, особено във връзка с насочването на вниманието на Китай към Тайван, поражда призрака на отговора на САЩ и потенциалните глобални последици.
Прекъсванията в Червено море представляват заплаха и за глобалната инфлация, тъй като този ключов търговски маршрут може да повлияе на енергийните потоци и да допринесе за инфлационен натиск.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.
Властите на Обединените арабски емирства официално отрекоха информациите, свързващи собствеността или участието в Toncoin (TON) с правото на дългосрочна виза, като определиха разпространяващите се твърдения като неточни и подвеждащи.