Рекордно високите целеви стойности в края на годината за S&P 500 и оптимистичните прогнози за 2024 г. говорят за положителни настроения на Уолстрийт. Въпреки това някои пазарни експерти предупреждават, че мечият сценарий остава актуален.
Съществува вероятност въздействието на рестриктивната политика на Федералния резерв все още да не се е проявило напълно и да се появят няколко потенциални риска, тъй като централната банка обмисля намаляване на лихвените проценти.
Фактори като постоянна инфлация, нарастващ дълг на САЩ и уморен американски потребител биха могли да допринесат за икономически спад, който да се отрази на пазара на акции. Неотдавнашните данни за инфлацията разкриха неочаквано повишение на потребителските цени през декември до 3.4% на годишна база, което усложни перспективите пред политиката на Фед и отслаби очакванията за предстоящо намаляване на лихвените проценти.
Главният икономист на Morningstar Престън Колдуел подчерта, че не е необходима рецесия, за да се понижи инфлацията до 2%, и всяка настъпила рецесия би била грешка на Фед, вероятно поправена чрез бързо и дълбоко намаляване на лихвените проценти.
Според Чарли Рипли, старши инвестиционен стратег на Allianz, ако закъснелите ефекти от повишаването на лихвените проценти наваксат, последиците могат да включват забавяне на наемането на служители, повишаване на безработицата и намаляване на потреблението, което да доведе до спад на капиталовите пазари.
Историческите данни показват смесена възвръщаемост на фондовите пазари по време на икономически спадове, като положителна възвръщаемост се наблюдава при около половината от 31 рецесии след Гражданската война.
Притесненията се простират отвъд домакинствата, тъй като правителството натрупва исторически дълг. Неотдавнашното понижаване на рейтинга на американския дълг над $34 трилиона от страна на Fitch алармира за потенциални предизвикателства, като по-високите дългосрочни лихвени проценти забавят икономиката и създават рискове от рецесия.
Геополитическите рискове, включително продължаващите конфликти в Украйна, Израел и нарушенията в Червено море, засилват опасенията. Напрежението в Азия, особено във връзка с насочването на вниманието на Китай към Тайван, поражда призрака на отговора на САЩ и потенциалните глобални последици.
Прекъсванията в Червено море представляват заплаха и за глобалната инфлация, тъй като този ключов търговски маршрут може да повлияе на енергийните потоци и да допринесе за инфлационен натиск.
Kraken засилва присъствието си на европейския пазар на крипто деривати, активирайки регулаторeн лиценз, придобит чрез кипърска инвестиционна компания по-рано тази година.
От Binance се стремят да отхвърлят съдебния иск за $1.76 милиарда, заведен от наследниците на FTX, с аргумента, че съдебното дело е опит да се пренапише историята на собствения крах на фалиралата борса.
Докато пазарите реагират нервно на новите търговски мерки на президента Тръмп, основателката на ARK Invest Кати Ууд заема противоположна позиция: Тя вярва, че настоящите сътресения в крайна сметка могат да отворят пазарите и да доведат до дългосрочен растеж.
С бавното изместване на глобалния баланс на финансовата мощ, Китай предприема стратегически ходове, за да превърне юана в сериозна алтернатива в международната търговия.