Повече от 60 процента от финансовите институции, анкетирани от 'Асоциацията на сертифицираните специалисти срещу изпирането на пари' (ACAMS) и 'Кралския институт за обединени услуги', вярват, че криптовалутите са рискови поради тяхната широко разпространена престъпна употреба.
Лъвският дял от държавните служители, участвали в анкетата, също споделят това настроение по отношение на зараждащия се клас активи.
Рик Макдонъл, изпълнителен директор на ACAMS, казва, че подчертава как се възприема крипто по целия свят.
„Резултатите от това проучване дават уникална глобална представа за това как респондентите от правителства, финансови институции и самата крипто индустрия мислят за криптовалутата: за потенциа и рисковете. Техните възгледи заслужават да бъдат отбелязани, тъй като разработването на политики и прилагането им от страна на регулаторите продължават да се оформят по целия свят.„
Като цяло, 566 професионалисти от различни индустрии предоставиха своите отговори. Повечето от тях са запознати с Биткойн и Етериум (съответно 96% и 66%).
69 процента от тях са съгласни, че цифровите активи са твърде волатилни, за да бъдат жизнеспособен заместител на фиатните валути.
По-голямата част от анкетираните (70 процента) твърдят, че престъпната дейност остава тяхната основна грижа.
Прането на пари е най-тревожният случай на незаконна употреба на криптовалути за 80 процента от всички участници в проучването. Следва използването на крипто за закупуване на незаконни стоки в тъмната мрежа, заобикаляне на санкциите, финансиране на терористични организации и спонсориране на трафика на хора.
Ценно е да се отбележи, че първичните предлагания за монети (ICO), предшестващи манията покрай децентрализираните финанси, също бяха споменати сред основните рискове, свързани с крипто.
Проучването нагледно показва, че финансовите институции и правителствата тепърва ще приемат новия клас активи с отворени обятия, въпреки големите скокове към тяхното институционално приемане през последните години.
Естествено, съществува явно разминаване между традиционните финанси и криптовалутната индустрия, когато става въпрос за приемане на риска. По-малко от 10 процента от онези респонденти, които представляват криптовалутни фирми, разглеждат криптовалутите като рискови.
То също така подчертава географското разделение, като тези финансови институции, базирани в Азия, са по-приятелски настроени спрямо криптовалутите.
С ускоряването на приема на криптовалутите в световен мащаб, се увеличава и честотата и сложността на онлайн заплахите. Ричард Тенг, главен изпълнителен директор на Binance, отправи ясно предупреждение: Сигурността на дигиталните активи зависи не само от защитата на борсите, но и от отговорността на отделните потребители.
Ripple избра глобалния банков гигант BNY Mellon за основен попечител на резервите, подкрепящи стабилната монета за корпоративно ползване Ripple USD (RLUSD).
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.