Според The Economist Гърция е най-добре представящата се икономика през 2023 г., като демонстрира последователни години на впечатляващ растеж.
Класацията, която анализира различни показатели като инфлация, БВП, заетост и представяне на фондовия пазар в 35 световни, предимно богати държави, подчертава забележителния напредък на Гърция. Страната постигна ръст на БВП от 1.2% и отбеляза значителен скок на борсовата си стойност с 43.8% от 2022 г. до 2023 г.
Пропазарните реформи на правителството получиха похвали, което доведе до подновяване на доверието на инвеститорите в гръцките дружества.
Освен това Гърция очаква да получи над €55 милиарда от структурните и възстановителните фондове на ЕС до 2027 г., което се очаква да допринесе значително за годишния растеж. Прогнозите сочат значително увеличение на инвестициите с 15.1% за 2024 г., което е повече от два пъти повече от миналогодишните стойности.
Въпреки че Гърция е на възходяща траектория, тя все още е в процес на възстановяване на икономическата си мощ от началото на 2010 г. Въпреки това Международният валутен фонд (МВФ) призна съществени подобрения, като посочи разширяване на реалния БВП над нивата отпреди пандемията и устойчива банкова система с подобряващи се баланси. МВФ похвали усилията на страната за цифровизация, започнати по време на пандемията, които значително са запазили производителността и работното време по време на кризата.
За разлика от тях други европейски държави бяха изправени пред предизвикателства. Унгария се бореше с 11% годишна основна инфлация, а Финландия, силно зависима от руските енергийни доставки, срещна трудности. Франция, Германия и Испания също се сблъскаха с уникални проблеми, като в Испания се наблюдаваше трайна тенденция към нарастване на инфлацията.
Въпреки че само в няколко държави се наблюдаваше спад на БВП, Ирландия отчете значителен спад от 4.1% (макар и потенциално повлиян от проблеми с измерването). И Великобритания, и Германия се представиха по-слабо от очакваното.
Германия се сблъска с последиците от шока в цените на енергията и засилената конкуренция от страна на китайския внос на автомобили. Същевременно Великобритания продължи да се ориентира в последиците от Брекзит, като повечето икономисти прогнозират сдържан икономически растеж през следващите години.
Binance и Bitget се включиха в помощ на Bybit след масивен хак, като прехвърлиха над 50,000 ETH в студените портфейли на Bybit.
Тъй като Европа затяга регулациите за стабилните монети, големите крипто борси Kraken и Crypto.com разработват свои собствени дигитални активи, за да се справят с новия правен пейзаж.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси официално приключи разследването на OpenSea, като реши да не предприема правни действия и да не класифицира NFT като ценни книжа.
Според нов анализ на Bernstein крипто подразделениет на Robinhood е готово за значителен растеж, като се очаква търговската дейност да нарасне през следващите две години.