ICO създателите не са единствените забогатяващи от продажби на токени.
Според проучване от „Autonomous Next LLP”, криптовалутните обмени се извършват за милиони долари от операторите на ICO, които се стремят да осигурят място за своите токени на платформи с по-голям обем.
„Изглежда сякаш пазарната цена за изброяване на крипто токени на борсата, е 1 милион долара за токен, който се счита за разумен от гледна точка на инвестиция, до 3 милиона долара за възможност за бърза ликвидност“, пише фирмата. „Ние не знаем тези числа със сигурност, но подозираме, че степента на магнитуд е близка до днешната реалност“.
И това, разбира се, не се отразява на таксите за транзакции и тегления, които обменните бюра включват, когато всъщност започнат да се търгуват монетите. Сега, разбира се, докладът не е изненада. Многобройните обмени, които позволяват на организаторите да плащат, за да имат изброените от тях токени, е почти открита тайна след създаването на индустрията.
Нито е изненадващо, че тази практика е станала обичайна, тъй като повечето нови изстрелвания на криптовалути идват под формата на ICO и операторите на продажба на символи се очаква да използват част от средствата, които набират, за да популяризират своя токен.Обаче таксите, които плащат проектите за постигането на обмяна , са забележими, тъй като те са значително по-високи от таксите, които традиционните компании плащат при провеждане на първично публично предлагане (IPO) и изброяват своите токени за традиционен обмен на акции.
Например компаниите, които са регистрирани в Nasdaq, могат да очакват да платят приблизително от $ 125,000 до $ 300,000, за да се включат в списъка, въпреки че те също трябва да плащат годишни такси за поддръжка, за да осигурят статута си на платформата. Може би операторите на ICO смятат, че таксата за обмяна на борси е по-приятна, ако се установи, че някои промоутъри плащат $ 105,000 за един tweet. Освен това, в случая на ICO – особено тези, които претендират, че е функционала монета – плащането на размяна, за да се ускори вписването на токена, повдига тромав регулативен въпрос.
Плащането на размяна, за да се изброят вашите токени, е малко или много създаване на вторичен пазар, което е фактор, който регулационните агенции като Комисията за ценни книжа и борси в САЩ (SEC) вземат предвид, когато определят дали монетите са ценни книжа. И това не е само проблем за операторите на ICO – SEC също предупреди обменните бюра, че е незаконно да посочват монетите за сигурност, без да се регистрират като обмен на ценни книжа.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.
В делото срещу Terraform Labs и нейния съосновател До Куон защитата поиска от Федералния съд за Южния окръг на Ню Йорк да удължи срока за подаване на документи преди съдебния процес с две седмици, като го отложи след първоначалната дата 1 юли 2025 г.