Финансовото състояние на Илон Мъск претърпя сериозен удар, като нетната му стойност се сви драстично след публичния му конфликт с Доналд Тръмп.
Според оценки на Bloomberg, състоянието на Мъск, което в средата на декември се оценяваше на $486 милиарда, сега е по-близо до $335 милиарда.
Резкият спад съвпада с 15% понижение на акциите на Tesla само за пет дни – значително, като се има предвид, че това е единствената публична компания в портфейла на Мъск и основен стълб на богатството му. По-широката му империя, включваща SpaceX, xAI, X (Twitter) и Neuralink, също допринася в голяма степен за оценката му, но Bloomberg прилага корекции в низходяща посока поради риск от липса на ликвидност и концентрация.
Разривът с Тръмп изглежда е ускорил процеса. Краткото пребиваване на Мъск начело на Департамента за правителствена ефективност (DOGE) по време на администрацията на Тръмп приключи внезапно, като Мъск сега критикува предложенията на президента за разходите и публично се противопоставя на плана за бюджет от $2.4 трилиона.
В допълнение към хаоса, DOGE – меме токенът, който Мъск често подкрепяше – се срина със 75% от декември 2024 г. Междувременно, ударите на Мъск по Тръмп, в които той намеква за връзки с Джефри Епщайн, засилиха личната и политическата вражда.
Въпреки различните оценки – Forbes все още оценява нетната му стойност на близо $400 милиарда – неотдавнашните сътресения бележат един от най-резките краткосрочни сривове във финансовата история на Мъск, подчертавайки колко бързо може да се промени съдбата, когато политиката и пазарите се сблъскат.
Последните дни на юли могат да донесат критични събития, които да променят настроенията на инвеститорите и да повлияят на следващия етап от развитието на крипто пазара.
Тайлър Уинкълвос, съосновател на крипто борсата Gemini, обвини JPMorgan, че отмъщава на платформата, като замразява усилията ѝ да възстанови банковите услуги.
Известният автор и финансов преподавател Робърт Кийосаки предупреждава обикновените инвеститори, които разчитат твърде много на борсово търгуваните фондове (ETF).
Според главния оперативен директор на Bitwise Мат Хуган класическият четиригодишен цикъл на крипто пазара, дълъг период от време, задвижван от пониженията на цената на Биткойн и поведението на инвеститорите, губи значението си.