Начало » Други » БРИКС: Ето кои сектори ще пострадат ако съюза зареже долара

БРИКС: Ето кои сектори ще пострадат ако съюза зареже долара

02.01.2024 11:00 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
БРИКС: Ето кои сектори ще пострадат ако съюза зареже долара

Коалицията БРИКС има за цел да намали зависимостта си от щатския долар, като използва собствените си валути при трансгранични транзакции.

Членове като Индия, Китай, Русия, ОАЕ и Саудитска Арабия започнаха да използват местни валути в международната търговия. Китай и Русия призовават и други развиващи се страни да направят същото, като по този начин потенциално отслабят връзките си с щатския долар. Тази промяна може да окаже значително въздействие върху икономиката на САЩ, като затрудни управлението на дефицита.

Намаляването на глобалната употреба на долара може да доведе до неговото циркулиране в рамките на САЩ, което да предизвика инфлация. Вследствие на това основни разходи като жилище, наем и стоки от първа необходимост могат да поскъпнат, което ще се отрази на достъпността на цените.

Няколко финансови сектора в САЩ могат да изпитат последици, ако БРИКС се откаже от използването на долара в международната търговия. По-долу са изброени петте сектора, които биха могли да бъдат засегнати от отсъствието на щатския долар в търговията между членовете на БРИКС:

  • Банково дело и финанси
  • Технологии и финансови технологии
  • Международна търговия и инвестиции
  • Потребителски стоки и търговия на дребно
  • Пътувания и туризъм

Банковият и финансовият сектор ще понесат основната тежест от намаляването на чуждестранния обмен. Освен това БРИКС се стреми да създаде независими интернет услуги, като намали зависимостта от американските технологии за новини и социални медии. Също така чуждестранните инвеститори може да се отдръпнат от щатския долар поради задълбочаващите се дългови кризи и дефицити.

Освен това, ако американският долар се върне във вътрешното обръщение, стоките от първа необходимост могат да станат още по-скъпи. Наред с това туристите може да предпочетат да плащат в местни валути за пътуванията си, като също се отдалечат от зелените пари. Държави като Китай и Сингапур вече изискват от туристите да използват местни валути, а не щатски долар.

В заключение, БРИКС има стратегии, насочени към намаляване на господстващото положение на щатския долар. Ако администрацията на Байдън не реагира бързо на инициативите на БРИКС, предотвратяването на спада на долара може да стане все по-голямо предизвикателство.

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Илон Мъск представи политически проект – ще подкрепи ли Биткойн?

Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.

07.07.2025 12:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Регулаторните органи на ОАЕ отричат слуховете за Toncoin

Властите на Обединените арабски емирства официално отрекоха информациите, свързващи собствеността или участието в Toncoin (TON) с правото на дългосрочна виза, като определиха разпространяващите се твърдения като неточни и подвеждащи.

07.07.2025 11:30 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Чанпен Джао загатна за нова инициатива свързана с BNB

Чанпен Джао, бившият шеф на Binance, намекна за възможността за нова инициатива, която ще позволи на притежателите на BNB токени да получат право на дългосрочно пребиваване в Обединените арабски емирства чрез модел за стейкинг на токени.

07.07.2025 7:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Ключови икономически събития в САЩ, които да следим през следващата седмица

След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.

06.07.2025 19:30 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.